Почетна > Србија
Србија

УНИЦЕФ: Постигнут напредак у области правде за децу у Србији

Правосудни систем у области правде за децу у Србији значајно је напредовао у последњем периоду, и смањен је укупан број пријављених кривичних дела, док су диверзионе мере подигнуте на виши ниво, рекла је данас заменица директорке канцеларије УНИЦЕФ-а у Србији Јоси Ећеверу Брукхарт.
Фото: WikimediaCommons/Delehaye

Она је то поручила на завршној конференцији пројекта „Права детета у Србији-Унапређивање положаја деце у правосудном систему Републике Србије“.

„Иако би требало да се осећамо добро због постигнутог напретка имамо још посла. Мере диверзије се не примењују доследно и све је већи број деце са проблемима у понашању и менталним здравственим проблемима“ поручила је она.

Она је истакла да се мере у циљу заштите деце зртава или сведока не примењују систематски, као и да принцип најбољег интереса детета још увек није у потпуности одражен у парничном судском поступку.

Шеф политичке секције Делегације Европске уније Дирк Лоренц је истако да данашњи догађај представља изузетну прилику да се прикажу изазови и идентификују могућности за међусобну подршку и размену искустава, као и стручности, како би се деци дало место и поштовање које заслужују у правосудном систему.

Лоренц је оценио да правосудни систем у Европи још увек није довољно прилагођен специфичним потребама деце која могу бити укључена у судске поступке.

„Учинити правосудни систем прилагођен деци Европе, значајна је акција у оквиру Агенде ЕУ. То је област која је од велике важности у којој ЕУ има надлежност да испуни права детета кроз различите инструменте, као што су законодавство ЕУ и мере подршке државама чланицама“ поручио је он.

Лоренц је подсетио да је Европска комисија усвојила свеобухватну стратегију ЕУ у правима детета, као и европску гаранцију за дете, што су, како каже, главне политичке иницијативе да би се боље заштитила и остварила своја права сва деца.

Директорка ИРЦ Балканс Јована Арсенијевић је рекла да су промене могуће једино укључивањем и повезивањем важних улога из области права детата у правосудном систему, обучавањем професионалаца и укључивањем деце и њихових старатеља у теме које су за њих значајне.

„Резултати остварени заједничким фокусом треба да нам послуже као ветар у леђа да посежемо ка драгоценом знању, искуству добре праксе и да прилагођавамо моделе који гарантују безбедност, здравље и достојанство деце“ нагласила је Арсенијенијевић.

Помоћница министарке за рад, запошљавање, борачка и социјална питања Биљана Зекавица рекла је да је деци потребно, као изузетно осетљивој друштвену категорију која је рањива својим узрастом и немоћи да се брани или недостатком искуства и сазревања да о својим правим интересима одлучује, да им се посвети поштовање права, те да у фокусу буде ослушкивање њихових потреба, праћење њиховог развоја и прилагођавање њиховим порребама.

„Оно на чему систем социјалне заштите у Србији већ дуже време ради јесте унапређење система у смислу, унапређења области односно спектра услуга којима може одоворити на разне потребе деце у систему социјалне заштите“ поручила је Зекавац.

Она је истакла да је посебно осетљива категорија деца која се сплетом околности нађу у правосудном систему, те да су разлози разнолики.

„То је заиста врло разнолико, некада је то продукт неког њиховог понашања или чињења, некада је то стицај околности, као што су пред судом поступци за развод брака, па се сви фокусирамо на заштиту права детата, а деси се да заборавимо да питамо дете шта оно мисли шта је њихово право“, рекла је Зекавица.

Izmene u saobraćaju zbog radova na putevima

 

Преузмите андроид апликацију.