Почетна > Србија
Србија

УНИЦЕФ поклонио возило Развојном саветовалишту у Нишу

Дечији фонд Уједињених нација (УНИЦЕФ) поклонио је данас Развојном саветовалишту Дома здравља у Нишу возило намењено за кућне посете породицама деце са тешкоћама и сметњама у развоју, саопштено је из саветовалишта.
Фото: Танјуг/ UNICEF SRBIJA/SHUBUCKL/ nr

Ово возило ће омогућити пружање породично оријентисаних раних интервенција (ПОРИ) у домовима породица, чиме се обезбеђује приступ кључним услугама, посебно за породице у мањим местима око Ниша.
Како се наводи, донација је део дугогодишње сарадње између Министарства здравља, Дома здравља Ниш, коју подржава УНИЦЕФ и која траје од 2014. године, с циљем унапређења раног развоја деце и пружања подршке њиховим породицама.

Директор Дома здравља Ниш Милорад Јеркан истакао је значај ове донације намењене Развојном саветовалишту ка коме гравитира око 15.000 до 20.000 деце узраста до шест година из Ниша и општина у Нишавском округу, од којих због развојних ризика, тешкоћа и сметњи 5.500 годишње добије услуге Развојног саветовалишта.

„Развојно саветовалиште у Нишу већ деценијама сарађује са УНИЦЕФ-ом, како би пружило што бољу подршку породицама из Ниша и околних општина. Ниш и наше Развојно саветовалиште данас је пример добре праксе у земљи“, рекао је Јеркан.
Фото: Танјуг/ UNICEF SRBIJA/SHUBUCKL/ nr

Додао је да донација овог возила омогућава стручњацима да још ефикасније одговоре на потребе деце са тешкоћама и сметњама у развоју и да обезбеде да сва деца до шест година са развојним тешкоћама, чак и у удаљеним местима око Ниша, добијају приступ услугама које су пресудне за њихов развој.

Према проценама Министарства здравља, у Србији има око 60.000 деце узраста до шест година која имају развојне ризике и потешкоће и којима су овакве услуге кључне за подршку развоју и инклузији.

Министарство је крајем 2024. године усвојило измене регулативе којима су рани развојни скрининг и свеобухватна тимска процена, кућне посете, рад на терену, видео саветовање и друге компоненте услуга раних интервенција постале део рада развојних саветовалишта и ПОРИ тимова као системска подршка породицама широм земље.

Саветник у Министарству здравља Небојша Тасић истакао је да развојна саветовалишта дају могућност да та подршка дође до најосетљивије деце, као и деце са тешкоћама и сметњама у развоју.

Додао је да га посебно радује што се кроз партнерство са УНИЦЕФ-ом саветовалишта успешно успостављају и оснажују широм земље.

Нагласио је да је циљ да сваки округ има макар једно развојно саветовалиште које ће имати капацитет да подржи све породице у том округу.

„Наши домови здравља, педијатри, сестре и здравствени сарадници су стубови ове подршке.Усклађивање регулативе и побољшање услова рада тако да им омогући да обезбеде најбољи квалитет здравствене заштите за децу и њихове породице је наш приоритет“, рекао је Тасић.
Фото: Танјуг/ UNICEF SRBIJA/SHUBUCKL/ nr

Координаторка Развојног саветовалишта и тима за ПОРИ Јелена Петковић истакла је значај континуиране подршке породицама.

„Уз подршку УНИЦЕФ-а и Министарства здравља, додатно јачамо наше професионалне и институционе капацитете, и пружамо подршку породицама у складу са европским и светским стандардима“, рекла је Петковићева.

Истакла је да повезивање са предшколском установом и центром за социјални рад у јединствени тим професионалаца, такозвани ПОРИ тим, омогућава да се обухвати већи број породица и координише подршка из свих сектора.

„Уз ово возило бићемо још ближи породицама и деци и моћи ћемо да им пружимо подршку баш тамо где им је потребна, где живе и бораве – код куће и вртићу“, изјавила је Петковићева.

До сада је у ПОРИ програм укључено преко 4.000 деце са тешкоћама и сметњама у развоју и њихових породица.

Циљ је да ова добра пракса допре до сваке породице деце са развојним тешкоћама.

Представница удружења родитеља деце са аутизмом и другим потешкоћама и инвалидитетом ДАН Биљана Стојановић рекла је да се родитељи деце са сметњама у развоју срећу са бројним изазовима од најранијег узраста детета.

„Када им се подршка пружи рано то им значајно помаже да прихвате другачије околности и организују свој живот тако да сваки тренутак буде прилика за учење и развој“, рекла је Стојановићева.
Фото: Танјуг/ UNICEF SRBIJA/SHUBUCKL/ nr

Нагласила је да вештине за другачије родитељство нису једноставне, али уз континуирану подршку стручњака могу да се савладају на задовољство и детета и родитеља.

У претходним годинама, УНИЦЕФ и Министарство здравља унапредили су капацитете домова здравља и развојних саветовалишта, у 15 од 25 округа у целој Србији, док је у 2025. години укључено још шест нових.

Јелена Зајегановић Јаковљевић, која руководи програмом за здравље и рани развој деце из УНИЦЕФ-а, нагласила је важност партнерстава за инвестирање у најраније године живота детета.

„Улагање у рани развој деце је најисплативија инвестиција за будућност друштва. Захваљујем нашим донаторима, појединцима и пословном сектору, који заједно са нама раде на томе да осигурамо да свако дете, без обзира на то где живи, добије приступ кључним услугама за подршку раном развоју“, рекла је она.

Нагласила је да ће УНИЦЕФ наставити да ради даље на ширењу мреже услуга раних интервенција и обезбеђивању подршке за њихову одрживост и квалитет.

„Поносни смо на резултате развојног саветовалишта и ПОРИ тима у Нишу чије знање и капацитети парирају многим европским земљама“, истакла је Зајегановић Јаковљевић.

УНИЦЕФ је у протеклим годинама, захваљујући успешним донаторским кампањама, подржао обуку стручњака, опремање саветовалишта дигиталним алатима, дидактиком и асистивном технологијом, чиме је омогућио унапређење система подршке деци и породицама у најосетљивијим групама.

Gojković i Juhas o infrastrukturnim i drugim važnim projektima

Преузмите андроид апликацију.

Ознаке