Почетна > Бизнис
Бизнис

УН: Последице прехрамбене кризе могу бити изузетно тешке

Због смањеног извоза пшенице и других прехрамбених производа из Украјине и Русије број хронично гладних људи на планети следеће године може бити повећан за 11 до 19 милиона, саопштио је данас Бубакер Бен Белхасен, директор Одељења за тржишта и трговину Организације за храну и пољопривреду (ФАО) Уједињених нација.
кризе
Фото: Pixabay/Tumisu

Ова прелиминарна процена заснована је на смањеном извозу прехрамбених производа из Украјине и Русије, преноси Ројтерс.

У извештају ФАО је наведено да би растући трошкови пољопривредних инвестиција, попут ђубрива, могли да одврате узгајиваче од проширења производње и да погоршају снабдевање храном у сиромашнијим земљама које се суочавају са рекордним рачунима за увоз прехрамбених производа.

„Највише су погођене земље у региону Блиског истока и Северне Африке с обзиром на њихово велико ослањање на увоз пшенице, али и биљног и сунцокретовог уља из Русије и Украјине“, навео је Белхасен, преноси Ројтерс.

Неке земље у подсахарској Африци и Азији, као што су Бангладеш и Индонезија, такође су биле веома погођене кризом, додао је он.

Русија и Украјина обезбеђују скоро трећину светских залиха пшенице. Осим тога, Русија је и кључни извозник ђубрива, а Украјина кукуруза и сунцокретовог уља, наводи британска агенција.

Koliko su ugostiteljske usluge u Srbiji poskupele za godinu dana?

Преузмите андроид апликацију.