Европска унија је добила битку данас у Савету УН за људска права где је издејствовала отварање места известиоца за Авганистан, задуженог да прати ситуацију у тој земљи и даје препоруке.
„То је неопходна фаза да се осигура континуирано праћење преко независног стручњака и да се помогне у спречавању новог погоршања ситуације са људским правима у Авганистану”, рекла је представница ЕУ при Уједињеним нацијама у Женеви Лоте Кнудсен.
Предлог резолуције којом се уводи мандат известиоца на период од годину дана поднет је уз подршку САД, а усвојило га је 28 земаља. Пет земаља је било против (Кина, Русија, Венецуела, Пакистан и Еритреја), а 14 су се уздржале.
Пре гласања кинески представник оптужио је САД и њихове савезнике да су они извор проблема у Авганистану и затражио да се поштује суверенитет Авганистана.
Током специјалне сесије Савета УН о Авганистану, 24. августа, непосредно после доласка талибана на власт, неке земље су узалуд тражиле успостављање механизма за праћење ситуације у тој земљи везано за људска права. То питање је недавно поново покренуто.
Известилац ће бити задужен да прати развој ситуације по питању људских права у Авганистану и да даје препоруке, уз подршку високог комесаријата УН за људска права у областима које се односе на права жена и девојчица, права припадника мањина, мучења и права на образовање.
У резолуцији се тражи да одмах престану сва кршења људских права и сва нарушавања тих права као и кршења међународног хуманитарног права у Авганистану.
Од преузимања власти 15. августа талибани покушавају да убеде становништво и међународну заједницу да су се променили и да ће њихов режим бити мање бруталан него претходни између 1996. и 2001, када жене нису могле да раде ни да уче.
Остале вести из света прочитајте овде.
Преузмите андроид апликацију.