Почетна > Нови Сад

Културна сцена Нови Сад

Уметност повезује различитости Новог Сада и Луксембурга

Пројекат „Кореохрома“ током ове седмице у Спомен-збирци Павла Бељанског окупља групу уметника из различитих земаља, који ће, кроз истраживање дела Саве Шумановића „Доручак на трави“, осмислити перформанс сачињен од различитих видова уметности: плеса, сликарства, фотографије, музике и видеа.
Фото: PrtSc/Дневник/Р. Хаџић

У тим активностима ће, поред интернационалне групе уметника и професионалаца у култури, учествовати и млади полазници новосадских плесних школа. Креирани плесни перформанс у Новом Саду ће бити промовисан у оквиру платформе „Будућност Европе“, почетком априла 2022. године, као и у септембру, у оквиру програма отварања изложбе „Сава Шумановић и европски реализми између два светска рата“.

– У Новом Саду акценат је на едукативним активностима у оквиру којих ће уметници из Луксембурга, Ротердама и Србије своја искуства преносити младим плесачима из новосадских плесних школа – објаснила је менаџерка-руководилац пројекта Јасмина Јакшић Субић. – Желимо те младе да укључимо у нове процесе, пружимо им нова знања и идеје. То је, уствари, залог за будућност јер ће, кроз нова искуства, млади бити оснажени да у будућности буду носиоци и идејни творци неких нових програма. Искуства која стекну у оквиру овог пројекта млади ће пренети публици.

За Спомен-збирку Павла Бељанског изузетно је значајно да се негује млада публика, којој пружамо могућност да ову институцију осете као место које им припада.

Сликарка Шантал Маке из Луксембурга младим плесачима преноси свој доживљај слике „Доручак на трави“ Саве Шумановића и на тај начин заједно стварају нову синергију.

– Већ сада имамо обиље идеја – потврђује Маке. – Као сликар, телом се бавим на један начин, а они, као плесачи, користе га другачије. Наша размишљања и искуства се повезују. На самој слици је и аутопортрет Саве Шумановића, уметник је и себе поставио на сцену, што нам је додатна инспирација и још једнан начин сагледавања дела.

Фото: PrtSc/Дневник/Р. Хаџић

Пројекат је реализован у оквиру програма „Tandem Cultural Capitals“, кроз сарадњу Спомен-збирке Павла Бељанског и Удружења плесних уметника „Лукода“ из Луксембурга, уз подршку Фондације „Нови Сад – Европска престоница културе“.

– Задовољство ми је што водим уметнички тим овог пројекта и што, у сарадњи са колегама који су сликари, музичари и фотографи, стварамо нешто ново – нагласио је кореограф и плесач Удружења плесних уметника „Лукода“ Ђовани Зазера. – Посебно је занимљив културолошки моменат у којем се различитости Новог Сада и Луксембурга повезују у уметничкој причи. Кроз дељење искустава са другим уметничким формама, отварају се нове перспективе и идеје.

За више културних дешавања кликните на линк

 

Преузмите андроид апликацију.