Оба уља добра су здравље срца, оба смањују упалу и богата су антиоксидантима.
Како људи постају свеснији здравља, почели су да схватају разлику између добрих и лоших масти у својој исхрани. Добре масти – мононезасићене и полинезасићене масти – добре су јер повећавају ниво доброг холестерола, смањујући ризик од обољења срца. Лоше масти, с друге стране, повећавају ниво лошег холестерола због кога можемо да постанемо подложни обољењима као што су болести срца, дијабетес и мождани удар. Стога је природно да повећамо унос здравих масти у свакодневну исхрану. Када је реч о здравим мастима, навелико су хваљење здравствене предности које имају уље авокада и маслиново уље.
Како се наводи у часопису BMC Medicine Journal, оба ова уља садрже масти које су здраве за срце и познато је да смањују упалу док штите срце од болести.
Како се прави маслиново уље
Маслиново уље добија се од пресованих маслина. Доступно је у више врста као што су екстра девичанско или девичанско маслиново уље. Девичанско и екстра девичанско маслиново уље екстрахује се хладним пресовањем. Како се наводи у Foods Journal, маслиново уље означено као „маслиново уље” или „чисто”, мешавина је хладно пресованог уља и рафинисаног уља које је екстраховано хемијским путем или топлотом. Маслиново уље у исхрани често се користи за кување, као прелив за салате или саставни део умака.
У истраживању објављеном у Maturitas Journal, каже се да је маслиново уље познато по својим здравственим користима као што су смањење ризика од одређених врста рака и побољшање нивоа холестерола и шећера у крви.
Како се добија уље авокада
Баш као и маслиново уље, уље авокада је течност добијена пресовањем плода дрвета авокада, пише Molecules Journal. Осим што је пореклом из Централне Америке, авокадо се производи у многим другим земљама попут Новог Зеланда, Сједињених Држава и Јужне Африке.
На тржишту су доступне обе врсте, рафинисано и нерафинисано уље авокада. Нерафинисана верзија добија се методом хладног пресовања која помаже у очувању природне боје и укуса. С друге стране, рафинисано уље авокада екстрахује се помоћу топлоте и хемијских растварача.
Уље авокада има прилично разноврсну употребу у кулинарству као и у нези коже. Према истраживању објављеном у Disease Markers Journal, уље авокада такође има разне користи за здравље срца као што је снижавање нивоа ЛДЛ (лошег холестерола) и триглицерида.
Нутритивно поређење уља авокада и маслиновог уља
Супена кашика уља авокада и екстра девичанског маслиновог уља садржи по 120 калорија и 14 грама масти. Такође садржи по 2 грама засићених масти и 10 грама мононезасићених масти. Кашика уља авокада садржи 2 грама полинезасићених масти, док екстра девичанско маслиново уље има 1,5 грама. Што се тиче садржаја витамина Е, иста количина уља авокада обезбеђује 23 процента дневне вредности (ДВ), док екстра девичанско маслиново уље нуди 33 процента ДВ, каже нутрициониста Авни Каул.
Уље авокада и маслиново уље – које је здравије
Уље авокада и маслиново уље веома су хранљиви и пружају бројне здравствене користи, али имају различите карактеристике.
1. Масти у оба ова уља
Уље авокада богато је мононезасићеним мастима, посебно олеинском киселином, која може помоћи у смањењу нивоа лошег холестерола и побољшању здравља срца. Маслиново уље, посебно екстра девичанско маслиново уље (ЕВОО), основа је медитеранске исхране. Такође је богат мононезасићеним мастима, првенствено олеинском киселином. ЕВОО има богатство антиоксиданата, укључујући полифеноле, који имају антиинфламаторна својства и могу смањити ризик од хроничних болести, каже Каул.
2. Тачка димљења
Уље авокада има високу тачку димљења (око 271°С), што га чини идеалним за кување на високим температурама као што је пржење и спремање на роштиљу без нарушавања квалитета уља, каже Каул.
– Маслиново уље има нижу тачку димљења у поређењу са уљем авокада (око 191°С за ЕВОО), што га чини погоднијим за кување на ниској и средњој температури и као завршно уље за салате и умаке – додаје Каул.
3. Здравље коже и очију
Уље авокада садржи витамин Е, калијум и лутеин, антиоксиданте корисне за здравље очију. Ово уље такође хидрира, храни и негује суву, испуцалу или оштећену кожу и пружа олакшање од упале изазване псоријазом и екцемом. Може помоћи у превенцији и лечењу акни, убрзати зарастање рана и третирати опекотине од сунца.
Екстра девичанско маслиново уље и маслиново уље могу се нанети на кожу ради хидратације и чишћења без обзира на тип коже. Она такође садрже витамин Е, антиоксиданте и једињења попут сквалена и олеокантала, који додатно помажу у спречавању старења и поправци оштећења коже. Нису токсична, хипоалергена су и антимикробна. Према Међународном часопису за молекуларне науке, маслиново уље може бити корисно за здравље коже тако што спречава инфекције, помаже у зацељивању опекотина или посекотина.
4. Апсорпција хранљивих материја
Оба уља имају висок ниво мононезасићених масти које помажу телу да апсорбује хранљиве материје. То је посебно важно за каротеноиде, неку врсту антиоксиданта који се налази у шареном воћу и поврћу. Они су растворљиви у мастима, што значи да их тело апсорбује када се конзумира са храном богатом мастима.
Journal of Nutrition наводи да конзумирање прелива за салату са уљем авокада може значајно да повећа апсорпцију каротеноида из поврћа. На крају, оба уља су здраве опције, а укључивање разних уља у исхрану може пружити шири спектар хранљивих материја и укуса.
За кога је добро конзумирање уља авокада
Уље авокада погодно је за особе које имају проблема са здрављем срца, јер његов висок садржај мононезасићених масти може помоћи у смањењу ЛДЛ (лошег) холестерола и повећању ХДЛ (доброг) холестерола. Оно одговара потребама кувања на високој температури због високе тачке димљења, подржава здравље очију својим садржајем лутеина и благо је за осетљиве дигестивне системе, каже Каул.
Међутим, особе алергичне на авокадо или оне са мањим примањима вероватно ће га избегавати.
Чије потребе задовољава маслиново уље
Маслиново уље, посебно екстра дјевичанско, богато је антиоксидантима и погодно је за оне који траже антиинфламаторне користи, прате медитеранску исхрану или им је потребно уље за кување на ниској и средњој температури. Ово уље помаже и у варењу и може деловати као благи лаксатив.
Међутим, особе алергичне на маслине, они које брине калоријски унос и они којима је потребно уље за кување на високој температури требало би да га избегавају јер маслиново уље има нижу тачку димљења у поређењу са уљем авокада, предлаже Каул.
Ne stidite se i ne slušajte industriju lepote: 15 načina na koje se žensko telo menja sa godinama
Преузмите андроид апликацију.