Ископавањем рушевина у граду који је уништио вулкан Везув археолози су сазнали која јела су волели становници Помпеје.
– У Помпеји је пронађено 80 ресторана брзе хране, а сада смо пронашли један који је у понуди имао и топла јела. Ресторани тог типа, који су имали могућност да сачувају јела топлим, познати су као термополиј – изјавио је дугогодишњи шеф археолошког парка у Помпеји Масимо Осана.
Један део шанка ископан је 2019. године током радова на обнављању рушевина Помпеје. Детаљнијим ископавањима и анализама, дошли су до открића – вишестраног пулта са широким рупама уметнутим у врх које су служиле за посуде за врућу храну.
Сам ресторан је осликан сликама патке и петла, чије је перје обојено живом бојом познатом као помпејска црвена, што је нека врста рекламе за ресторан. На другој фресци је приказан пас на повоцу. А на слици чак постоје и вулгарни графити.
Антрополог Валери Аморети каже да прве анализе потврђују да те слике представљају храну и пиће који су се продавали унутра.
У једном од контејнера су пронађени остаци костију патке, заједно са остацима коза, свиња, риба и пужева. На дну посуде за вино налазили су се трагови самлевеног пасуља фаве, који се у давна времена вину додавао ради бољег ускуса и посветљавања боје.
– Тачно знамо шта су јели тог дана, пре уништења града – наводи Валери Аморети, напомињући да уличне локале није посећивала римска елита.
Оно што је археологе изненадило јесте проналазак целог костура пса. Откриће је интересантно јер се не ради о великом, мишићавом псу, попут оног насликаног на пулту, већ о изузетно малом примерку одраслог пса, чија је висина била од 20 до 25 центиметара.
– Веома ретко се могу пронаћи остаци тако малих паса из тих старих времена. То откриће сведочи о селективном узгоју у римској епохи – наводи антрополог Валери Аморети.
Откривени су и бронзани лонац и девет амфора које су у римско време коришћење за чување хране, као и неколико тиквица и керамичка посуда за уље.
Масимо Осана је приметио да се објекат тог угоститеља налазио на доброј лоакцији, јер је одмах испред био мали трг са фонтаном, а у близини још један термополиј.
А како су своје слободно време проводили стари Грци?
Преузмите андроид апликацију.