Почетна > Нови Сад

Моја улица Нови Сад

Бивша индустријска улица, а данас једна од најпожељнијих за становање: Радничка (ФОТО/ВИДЕО)

Радничка улица једна је од најстаријих у Новом Саду и једна је од ретких која је још под калдрмом.

 

До краја 60-тих година 20. века, индустријска зона Новог Сада налазила се углавном у тадашњем ширем центру.

У Радничкој улици налазили су се „Кабел“, „Албус“, Данубиус“, „Идол“ и „Картонажа“. Са модернизацијом и ширењем Новог Сада старе фабричке хале су испражњене и пресељене на друге локације. Индустријски објекти махом су срушени, да би уступили место стамбеној градњи и пратећим садржајима.

На месту некадашње фабрике „Кабел“ изграђен је СПЦ „Војводина“, односно СПЕНС.

Фото: Историјски архив Града Новог Сада
Предратна фабрика „Албус, све до измештања у индустријску зону, налазила се у овој улици.
Зграда у којој је био смештен „Албус“ представљала је најупечатљивији пример скромне домаће индустријске архитектуре.
Фото: Историјски архив Града Новог Сада

Фабричким комплексом доминирала је улазна кула, која је масивним зидом била спојена са индустријским постројењем ребрастих сводова.

На месту некадашње фабрике кекса „Данубиус“ подигнута је зграда Завода за заштиту природе са музејем.
Покрајински завод за заштиту природе је стручна установа која обавља послове заштите природе и природних добара на територији АП Војводине.
Фото: Градске инфо

На површини од 800 м2 смештена је стална природњачка поставка која приказује богатство биолошке и геолошке разноврсности наше Земље, а у току године смењују се различите тематске поставке.
Природњачком изложбом доминира лобања са кљовама рунастог мамута (Mammuthus primigenius), извађена 1947. године из корита реке Тисе код Новог Бечеја.

Најстарији експонат представљен је са два примерка белоглавог супа (Gups fulvus) из 1910. године са Обедске баре.

Музеј је отворен свакодневно и због занимљиве поставке и експоната, требало би га посетити.

У суседном објекту, након великог пожара у којем је уништена зграда Радничког универзитета, смештен је њихов правни наследник – Новосадски отворени универзитет. Осим њих, у овом објекту смештен је и “Новосадски дечији културни центар”.

У оквиру својих активности Новосадски дечији културни центар развија програме у оквиру ликовне и драмске секције.

Кроз реализацију програма – Културна станица „Млин“ „Новосадски дечији културни центар“, дошло је до укључивања у мрежу културних станица у Новом Саду, што је од посебног значаја.

У низу културних садржаја, Новосађанима је вероватно најпознатија мултимедијална Манифестација културе и образовања деце узраста од 4 до 14 година – Распустилиште,.

Распустилиште је основано 1983. године и од тада се у континуитету реализује до данас, кроз читав низ уметничких и едукативних садржаја и сусрета са књижевницима, глумцима, певачима…

Такође, у улици се налази и једна од највећих новосадских основних школа, „Ђорђе Натошевић“, а главни ђачки улаз је управо из Радничке.
Фото: Градске инфо

Име носи по једном од првих српских педагога и педагошких писаца Ђорђу Натошевићу.

Изградња школе је започета 1953. године, а како је грађена у етапама, завршена је 1955. године.

На углу Радничке и Стражиловске улице, смештена је Основна музичка школа „Јосип Славенски“.

Школа има 5 стручних већа, (за клавир, гудачке инструменте, дувачке инструменте, стручно веће за хармонику, и стручно веће за теоријске предмете), 540 ученика, 50 професора и многострану сарадњу са музичким институцијама, предшколским установама и основним школама у Новом Саду.

Своје место у овој улици нашао је и Вртић „Вилењак“.

Вртић је отворен 2015. годинe, а у њему су смештена деца од 6-12 месеци, јаслени узраст 1-3 године и деца од 3 године до поласка у школу.

Због близине центра, шеталишта на Кеју, основне школе и вртића, Радничка улица додатно је добила на атрактивности и постала једна од најпожељнијих за живот у Новом Саду.

Последњих година, ова улица доживљава своју трансформацију, будући да се у њој зидају нови стамбени објекти, чијом изградњом ће бити завршен процес преображаја из индустријске у стамбену четврт.

Без обзира на новоградњу, ова улица задржала је свој шарм и дух протеклих времена, који се највише огледа у калдрми и крошњи старих платана. Због дрвореда који се протеже дуж целе Радничке улице са обе њене стране, када дрвеће олиста ствара се својеврстан „зелени тунел“, који успут прави и дебелу хладовину.

 

Уколико имате занимљиву причу о некој од новосадских улица коју бисте желели да поделите са осталим читаоцима, пишите нам на gradskeinfo@gmail.com са назнаком Моја улица.

Ulica koja čuva sećanje na dve žene, tragične heroine jednog doba (FOTO/VIDEO)

 

Преузмите андроид апликацију.