Почетна > Живот и стил
Живот и стил

Укрштене речи – ментална гимнастика и когнитивни фитнес

Да ли сте чули за когнитивни фитнес? Чува мозак од деменције, чини нас виспреним и у старијем добу. Ипак, једноставније је да се каже, решавајте укрштене речи.
Фото: Pexels/Cottonbro

Укрштенице је почео да решава још у школи. А врло брзо и да их прави. Тада, уз оловку, свеску на коцкице и гумицу, а данас, у деветој деценији живота, на компјутеру.

– Широко је распрострањено уверење да бављење енигматиком и загонеткама и у састављању и у решевању помаже да се одржи кондиција мозга, ми то често енигмате називамо гимнастика ума. Нисам баш чуо да има нека научна студија којом се то доказује, али ево рецимо да сам ја доказ за то пошто сам у деветој деценији живота и радим то исто као што сам радио и раније – каже енигматичар Драган Лојаница.

Несумњиво је да енигматски задаци помажу у стицању знања. Ипак, иако стручњаци кажу да још увек не постоје валидни докази о томе у коликој су мери делотворне и у очувању функција мозга, оне свакако имају неки значај.

– Ви временом почињете да ипак изоштрите и убрзате своје асоцијације, па кад чујете у обичном животу неки појам, а ви онда брже асоцирате на оно што је везано за њега зато што сте на неки начин вежбали своје синапсе решавајући ове укрштенице. Али кажем има један мали значај, али не можемо рећи да су укрштенице лек за когнитивне поремећаје – наводи специјалиста неуропсихијатрије-неуролог, проф. др Надежда Штернић.

Лекари су сагласни, мозак чувамо као и тело. Најважније је на време лечити све хроничне болести, а онда, избалансирана исхрана, довољно сна, смањење стреса…

– Човек који је читавог живота радознао, који се стално труди да усвоји нове садржаје он отприлике нема кад да изгуби те своје вредности, на пример занимљивост је и каже се да ако желите да сачувате мозак и у каснијим годинама, научите да свирате неки инструмент, покушајте да научите неки страни језик, то активира потпуно другачије обрасце мождане активности од оних које су нам уобичајени дневни задатак – истиче неуролог, проф. др Тихомир Илић.

На интернету постоје и сајтови за такозвани когнитивни фитнес. Личе на игрице али су заправо вежбе, осмишљене тако да активирају различоите функције мозга.

Посебно функцију визуелне пажње. У истраживањима, која су спроведена на више хиљада људи, утврђено је да ако су редовно вежбали стопа деменције је после десетак година била мања.

Преузмите андроид апликацију.