На маргинама Минхенске безбедносне конференције украјински званичници позвали су данас чланове америчког Конгреса да утичу на председника САД Џозефа Бајдена да Украјини пошаље борбене авионе Ф-16, наводећи да би савремени борбени авиони повец́али способност украјинских снага да се боре са руским ракетним нападима.
У украјинским контактима, са конгресменима и сенаторима из редова републиканаца и демократа, учествовао је и украјински министар спољних послова Дмитро Кулеба, преноси Ројтерс.
„Рекли су нам да желе борбене авионе типа Ф-16 да би потиснули непријатељску противваздушну одбрану“, изјавио је сенатор Марк Кели, бивши астронаут који је у америчким ратним операцијама био пилот ловаца америчке морнарице.
Председник САД је прошлог месеца кратко одговорио „не“ када су га питали да ли би одобрио захтев Украјине да се испоруче авиони Ф-16, а званичници Бајденове администрације су оценили да би Сједињене Америчке Државе требало да се фокусирају на обезбеђивање оружја које се може одмах употребити на бојном пољу, а не на борбене авионе који захтевају опсежну, дуготрајну обуку, међутим они нису категорички искључили могућност испоруке борбених авиона.
Украјинске ваздухопловне снаге су прилагодиле ракете ваздух-земља америчке производње АГМ-88 ХАРМ за испаљивање са својих ловаца МиГ-29 совјетског дизајна, али тврде да њихови пилоти могу ефикасније да гађају руске ракетне јединице наоружане системима С-300 и С-400 са ракетама АГМ-88 које се лансирају са америчких млазних ловаца Ф-16.
Републикански сенатор Линдзи Грејем изјавио је у међувремену да амерички комгресмени подржавају обуку украјинских пилота на Ф-16 и изразио уверење да ће Бајденова администрација ускоро пристати на то.
Он је рекао је да не брине да ће испоруке америчких борбених авиона Ф-16 довести до ескалације сукоба.
„Не брините о томе како да не испровоцирате Путина, брините о томе како да га победите“, рекао је Грејем у интервјуу ТВ мрежи АБЦ.
Од почетка сукоба у Украјини Вашингтон је обезбедио војну помоћ Кијеву у вредности од око 30 милијарди долара.
Русија је саопштила данас да Украјина планира да уочи предстојеће седнице СБ УН изазове нуклеарни инцидент на својој територији и да кривицу свали на Москву, али у саопштењу званичне Москве нису пружени докази за ово упозорење, преноси Ројтерс.
Од почетка сукоба у Украјини пре скоро годину дана Русија је више пута оптуживала Кијев да планира да изведе операције са неконвенционалним оружјем користећи биолошке или радиоактивне материје с циљем да кривицу свали на Москву.
Иако се такав напад није догодио министарство одбране Русије тврди да су радиоактивне материје превезене у Украјину из неких европских земаља и да Кијев припрема „провокацију великих размера“.
Председник Украјине Володимнир Зеленски објавио је данас на свом Твитер налогу да је наставио пријатељски дијалог са француским председником Емануелом Макроном.
„Настављен је пријатељски дијалог са председником Француске Емануелом Макроном. Сумирали смо резултате недавних сусрета и разговарали о предстојећим дипломатским догађајима, посебно о имплементацији наше мировне формуле у 10 корака“, објавио је Зеленски на Твитеру.
Бајденова администрација планира да наметне Русији нове мере контроле извоза и нови пакет санкција који циља кључне индустријске гране, пренео је данас портал Блумберг њуз цитирајући људе упућене у то питање.
Нове санкције ће бити усмерене на руске секторе одбране и енергетике, финансијске институције и неколико појединаца, наводи се у извештају Блумберга.
Protestanti u Moldaviji traže da vlada pokrije račune za grejanje
Преузмите андроид апликацију.