Обустава испоруке руског гаса Пољској и Бугарској је упозорење Немачкој да размисли о најављеном ембаргу ЕУ на увоз руске нафте, уверен је директор Бечког економског института Марио Холцнер.
Он је казао да не зна колико је за Русију паметно да обустави испоруку гаса када се разматра увођење ембарга на нафту, јер тиме себи ускраћује приходе.
Захтев Русије да „непријатељске“ државе плаћају руски гас у рубљама је сигурно прекретница која би могла водити ка заоштравању конфронтације, оценио је економиста WИИW Васиљ Астров на данашњој конференцији за штампу.
Холцнер сматра да је дискусија на тему да ли се нешто плаћа рубљама, доларима или у еврима налик на виртуелну расправу, јер је којом год валутом до сада плаћано та свота претварана у рубље.
Према његовим речима, 80 одсто прихода од извоза је морало бити мењано у рубље, а сада је то 100 одсто, те, како каже, дискусија о томе економски нема много смисла, већ је само симболична.
Астров, међутим, указује да директно плаћање у рубљама Русији пружа могућност да заобиђе санкције против Газпромбанке.
Холцнер сматра да обуставом испорука гаса Пољској и Бугарској Русија излаже тесту озбиљност санкција ЕУ.
Пољска је, како је казао, свакако намеравала да одустане од увоза руског гаса, па је одлука Москве само симболична, а и у случају Бугарске је таква одлука симболична, јер, напомиње, она је најслабија карика, најсиромашнија земља ЕУ.
За Русију је потпуни ембарго на нафту и гас постати проблем, сматра Астров, јер, како каже, 40 одсто прихода руске државе долази из енергетског сектора.
Холцнер, међутим, не верује да би потпуни ембарго довео до обустављања рата.
„Не верујем да је могуће Русију на нешто натерати“, уверен је.
Преузмите андроид апликацију.