Женска деца одрастају на бајкама о принцезама и господину савршеном са којим ће одјахати у сутон – од књига, Дизни цртаних филмова до холивудских романтичних комедија, програмиране смо да прижељкујемо живот удвоје и “срећан крај”. И свакако да у томе нема ништа лоше, докле год нас на том истом путу науче да је важно имати своје ја, своје образовање, принципе и своју зараду.
Нешто што је пре само сто година било незамисливо, данас је постало ултиматум женске слободе. Да би ваша ћерка сутра могла да бира партнера искључиво срцем и да, уколико погреши са избором, може да оде истог момента без страха за своју егзистенцију – научите је финансијској независности.
А ево и шта кажу психолози на који начин можемо васпитати женску децу да буду финансијски независна.
1. Почните рано
Не морате да чекате да ваше девојчице постану тинејџерке како бисте разговарали о новцу са њима. Чим дете буде могло да говори, чита и броји, почните са основама о томе шта је новац и чему служи у свакодневном животу. Важно је прилагодити ове дискусије на начин који одговара узрасту.
Објасните детету колико је новац важан за основне потребе, као и да свака фигура у домаћинству може да зарађује – и да највећа свота зараде није нужно резервисана само за мушки род.
2. Поставите циљеве
Постизање финансијске независности подразумева размишљање унапред. Разговор са децом о постављању циљева је суштинска основа за управљање новцем.
Мала деца могу имати користи од родитељске подршке у идентификовању специфичног и релевантног циља, али старија деца ће вероватно имати неколико сопствених идеја.
Подржите њихове идеје, али им дајте и објективно мишљење о истима. Пазите се критике.
3. Водите их примером
Ваше властите навике управљања новцем обично највише утичу на децу. Дакле, ангажовање деце у задацима који захтевају новац, као што су куповина намирница, плаћање рачуна, планирање предстојећег путовања или донација у добротворне сврхе показује вредност новца и отвара могућност за разговоре на високом нивоу о новчаним стварима.
Укључивање ваше деце у ове разговоре може помоћи у ублажавању анксиозности око разговора о новцу и помоћи им да се осећају укљученим у доношење финансијских одлука, омогућавајући им да развију осећај самопоуздања и повезаности.
Чувајте се родних предрасуда у подучавању, дискусијама и моделирању новчаних навика за децу. Студија из 2018. показала је да родитељи чешће уче своје ћерке о планирању буџета и штедњи, а синове о кредитима и изградњи богатства. Постоји много аспеката управљања нечијим финансијама, а добро информисан појединац треба да буде изложен целокупној слици.
4. Вежбајте, вежбајте, вежбајте
Шта је лекција без примене?
Запамтите, плата од летњег посла или приправничког стажа омогућава младој особи да почне да гради навике које може користити до краја живота. Обезбеђивање сигурног простора за експериментисање са новцем је кључно. Многе финансијске институције сада имају алате за буџетирање намењене деци и тинејџерима.
Родитељима може бити тешко када њихова деца праве финансијске грешке, али то је неопходан корак у процесу учења – критичан за развој.
5. Наставите разговор
Финансијско путовање вашег детета није краткорочно. Имајте на уму да ће бити много ствари за истраживање и како буду старији, ваша улога се може променити са васпитача на “тренера”. Размислите о постављању отворених питања како бисте подстакли решавање проблема, инспирисали их да пажљиво истражују; укључите се у разговоре о другим факторима као што су изгледи за посао и како тржиште функционише.
Коначно, важна ствар коју мајке могу да ураде је да буду финансијски самопоуздане. Ако постоје новчана питања којима се још нисте позабавили, нема бољег дана од данас. И запамтите, финансијска независност не значи да не можете тражити помоћ од финансијског стручњака како се ваше потребе или циљеви мењају.
Преузмите андроид апликацију.