Почетна > Нови Сад

Актуелно Нови Сад

У знак сећања на жртве отворена изложба „Новосађани и март 1999. године“

У Историјском архиву Града Новог Сада отворена је изложба “Новосађани и март 1999. године” аутора Мартина Цандира. Програм је започет минутом ћутања како би се одала почаст свим жртвама НАТО агресије 1999. године.
Фото: PrtSc/Instagram/milandjuric_gradonacelnik

„Драги гости данас ми је припала велика част да вас поздравим испред колектива Историјског архива Града Новог Сада, на овој изложби која недвосмислено документује тих страшних 78 дана, кроз које је прошао наш вољени Нови Сад и наша Србија. Захваљујући великој жртви и доприносу господина Мартина Цандира, ми данас можемо да се присетимо са великом прецизношћу, шта се тада дешавало у Новом Саду из дана у дан. Захваљујући Граду Новом Саду који увек помаже нашим програмима, захваљујући Граду што смо добили овакав изузетан објекат, ми можемо као архив да постанемо један нови Културни центар у Новом Саду да обележавамо и организујемо овакве изложбе. Шта рећи о бомбардовању, о времену који нас и даље шокира, великим погибијама и страдањима, као да човечанство није научило ту лекцију, када је наша држава без икакве кривице страдал тих 78 дана. Сви програми које организује архив Града Новог Сада су бесплатни и позивам све да у наредних месец дана дођу и посете ову изложбу, сваким радним даном и викендом од 07.00 до 19.00 часова“, рекао је Петар Ђурђев, директор Историјског архива Новог Сада.

„Нови Сад је град страдалник, град херој и оно што смо доживели током 78 дана је стварно страшно. Данас смо у архиву Града Новог Сада да видимо изложбу, како је аутор фотографија Мартин Цандир хронолошки фотографисао све оно што се дешавало у нашем граду тада, почев од прве бомбе која је пала 24.03.1999. године у 20.05 часова на Клиси. Од гађања Рафинерије Нови Сад, у више наврата. Нама је ту извориште воде, толико о војним циљевима који су били гађани. Рушење зграде телевизије Војводине, рушење мостова- Варадински мост је срушен 1. априла. Тада је настрадао и први Новосађанин Олег Насов, који је настрадао око 05.00 часова док је ишао бициклом на посао. Као што је Мартин хронолошки фотографисао све што се тада дешавало у смислу рушења, тако је и фотографисао како је све то дизано из пепела и како је поново грађено. Гађани су цивили, школе, гасили су нам струју, али вратили смо се. Изградили смо инфраструктуру, а оно што не можемо да вратимо су људски животи. Настрадало је пуно Новосађана, војника и полицајаца који су бранили отаџбину“, рекао је први човек Новог Сада, Милан Ђурић.

Фото: PrtSc/Instagram/milandjuric_gradonacelnik

„Данас је тачно 25 година од бомбардовања. Имамо једну фотографију која је снимљена 24.03.1999. године у 20.05 часова, то је прва бомба која је пала на Југославију, између осталог и на Нови Сад и на специјалне јединице које су се налазиле на Клиси. Нажалост погинуло је око 2.500 људи у Србији. Доста Новосађана је страдало. На фотографијама ћемо видети како је око 40.000 Новосађана, свакодневно прелазило скелама на Петроварадин и обрнуто. Поставка има 133 фотографије“, рекао је аутор фотографија, Мартин Цандир.

М.Л.

Pre 25 godina bombardovanje odnelo 2.500 nevinih života, a ranilo 12.000! Zločin koji Novi Sad i Srbija pamte (VIDEO)

Преузмите андроид апликацију.