Почетна > Србија
Србија

У Венецији презентована књига Милована Пизарија у издаваштву Архива Војводине

Одржана презентација књиге „На Балканском фронту. Рат и злочини против цивилног становништва у Србији између 1914. и 1918.“ на Универзитету у Венецији.
Фото: Архив Војводине

У среду 11. маја у просторијама Филолошког факултета Универзитета у Венецији, одржана је презентација књиге доктора Милована Пизарија „На Балканском фронту. Рат и злочини против цивилног становништва у Србији између 1914. и 1918.“ коју је архив Војводине објавио на италијанском и српском језику.

Професор савремене историје и историје Источне Европе Стефано Петрунгаро, који је организовао презентацију, најпре је пожелио добродошлицу гостима и публици, а после је представио госте.

Директор Архива Војводине др Небојша Кузмановић је у свом говору подсетио на важност међународне сарадње и на напоре архива да поред традиционалне, архивистичке делатности, буде институција посвећена истраживању и објављивању научних радова како на српском, тако на другим језицима. У том духу је Архив објавио последњих година преко 100 наслова, међу којима три на италијанском језику, у сарадњи са ауторима из Србије и Италије. Након тога представио важна издања Архива Војводине на српском и енглеском језику о страдању Срба у НДХ, о депортацији бачких Јевреја, о историји Војводине и поклонио је преко 50 књига Универзитетској библиотеци у Венецији.

Фото: Архив Војводине

Др Милован Пизари је након тога представио књигу и говорио о важности теме како за Србију тако за Европу, о архивској грађи на којој се књига темељи и о најважнијим и најтрагичнијим аспектима страдања цивила у Србији за време Првог светског рата. Подсетио је како нажалост се српска историографија још увек није довољно бавила том темом.

На крају излагања развила се дискусија о култури сећања у Србији, о размерама страдања српског народа и о будућим потребним корацима у истраживању.

Догађају су присуствовале, међу осталим, и професоркe Марија Брадаш и Александра Младеновић са катедре за словенске језике Универзитета у Венецији.

Pet najlepših manastira u Srbiji: Svetinje koje će vas ostaviti bez teksta

Преузмите андроид апликацију.