Почетна > Србија
Србија

У Вашингтону конференција дијаспоре о КиМ „Молитва за мир, стабилност и правду“

Амбасадор Србије у Сједињеним Америчким Државама Марко Ђурић, отворио је у Вашингтону прву конференцију о АП Косову и Метохији под називом „Молитва за мир, стабилност и правду“.
Фото: PrtSc/Instagram/markodjuric.srb

„Ово су ванредно тешка времена за нашу земљу, наш народ и нашу цркву на Косову и Метохији. Идеја овог скупа јесте да изложимо концизан преглед дешавања у нашој јужној покрајини, а истовремено и да апелујемо на активније учешће вас, српске дијаспоре у Америци, јер сте у овом тренутку преко потребни нашој земљи, нашој браћи и сестрама, и нашој цркви на Косову и Метохији“, истакао је амбасадор Ђурић.

Он је подвукао и да Србија жели појачани ангажман САД на решавању питања Косова и Метохије, саопштила је српска амбасада у Вашингтону.
Фото: PrtSc/Instagram/markodjuric.srb

„Чврсто верујем да је најбољи начин да побољшамо перцепцију Америке у Србији управо тај да Америка помогне Србима на Косову и Метохији да преброде и преживе ову тешку ситуацију у којој се налазе, нарочито у последњих 20 месеци. Зато је важно да сви ми овде употребимо своје дипломатске вештине, везе и контакте, и подигнемо свој глас, на шта имамо пуно право“, нагласио је амбасадор Ђурић.

Преневши поздраве и благослове епископа рашко-призренског Теодосија, за којег је казао да у сваком тренутку и под свим околностима дели судбину свог народа на Косову и Метохији, епископ источно-амерички Иринеј се у обраћању, између осталог, надовезао и на речи амбасадора Ђурића, позвавши присутне да постану амбасадори за наше горуће национално питање.

„Требају нам пријатељи, треба да градимо односе, треба да будемо смели и да иступимо за свој народ, наоружани истином и знањем, јер свако овде присутан може много тога да постигне“, рекао је владика Иринеј.

Бранко Терзић, некадашњи комесар у Савезној америчкој комисији за енергетику и први српски имигрант именован на јавну функцију од стране једног америчког сенатора, позвао је сународнике на политички ангажман.

Подсетио је на живот и рад политичких фигура српског порекла у америчкој администрацији, попут некадашњег републиканског гувернера Охаја Џорџа Војновића и бивше демократске конгресменке Мериленда, Хелен Делић-Бентли.

Директор Управе за дијаспору и Србе у региону, Арно Гујон, захвалио је амбасадору Ђурићу и Амбасади на организацији још једне конференције дијаспоре ове године, подвукавши да је то велика ствар коју до сада нико на свету није урадио.

Указао је и на изузетно велику улогу народне дипломатије и представника дијаспоре као амбасадора српских интереса.

„Ви, драги пријатељи, не само да савршено разумете и говорите енглески језик, него разумете и амерички менталитет и начин размишљања“, рекао је Гујон.

Посебном видео-поруком скупу се обратио и Ник Вујичић, светски познати мотивациони говорник српског порекла, који је конференцију оценио као значајну прилику да се открије истина о Косову и Метохији, да се искажу чињенице и да се свет упозна са стварним стањем у јужној покрајини Србије.

У другом делу конференције одржани су тематски панели на којима су, као представници Срба са Косова и Метохије, говорили Никола Кабашић, бивши председник Основног суда у Косовској Митровици, проф. др Небојша Арсић, ректор Универзитета у Приштини са привременим седиштем у Косовској Митровици, Далибор Јевтић, градоначелник Штрпца, као и чланице невладине организације „Нова друштвена иницијатива“ из Косовске Митровице, Јована Радосављевић и Милица Андрић-Ракић.

Конференција је била и прилика да амбасадор Ђурић, у име председника Републике Александра Вучића, уручи златну медаљу за заслуге проф. др Бранку Микашиновићу, писцу и антологичару, за изузетан допринос у представљању и промоцији српског књижевног стваралаштва на енглеском језику у САД.
Фото: PrtSc/Instagram/markodjuric.srb

Окупљању је присуствовао и генерални конзул Србије у Чикагу Дамјан Јовић, као и многи угледни припадници српске заједнице у Америци из пословне, академске, културне и јавне сфере.

Конференција о Косову и Метохији прва је ове врсте на територији САД, а друга која се, у организацији Амбасаде Србије у Вашингтону, организује под окриљем иницијативе за снажније повезивање матице и дијаспоре под називом „Јачање веза“, покренуте фебруара ове године.

Najdžel Kenedi održao koncert na Kolarcu (FOTO)

 

Преузмите андроид апликацију.