У Клиници за кардиохирургију Универзитетског клиничког центра Србије (УКЦС), данас је урађена 100. минимално инвазивна операција уградње бајпаса на куцајућем срцу.
Србија је увођењем те процедуре у оперативни програм постала једна од три земље у Европи које то успешно спроводе, рекао је Тањугу др Данко Грујић, субспецијалиста кардиохирургије са те клинике.
Др Грујић за каже да је прва таква операција на Клиници за кардиохирургију УКЦС урађена лета 2022. године, а данашњу, стоту операцију, оцењује као велики успех и за ту клинику и за Србију.
„Поносни смо, велики је резултат за нашу кућу, за нашу земљу, што је та метода заживела код нас. Посебно смо поносни на резултате за годину дана, јер сада коронарне болеснике којима је потребан бајпас, или више њих, можемо радити минимално инвазивним путем“, навео је др Грујић.
Истиче да ниједан од 100 пацијената није добио трансфузију крви током операције, а минимално инвазивно управо значи, како објашњава, то да се не користи класичан приступ у кардиохирургији који подразумева отварање грудне кости и пресецање коштаних структура.
Грујић поручује да та процедура значајно може да скрати листе чекања.
„Срцу приступамо кроз мека ткива и правимо један мали рез 5-6 цм. Предности су бројне. Увели смо технику операције на куцајућем срцу без употребе вантелесног крвотока, што мислим да је кључна ставка минималне инвазивности ове процедуре. Знамо сви које су негативне ставке употребе машине познате као „срце-плућа“, која доводи организам у један неприродан положај – срце се зауставља, имамо велики системски инфламаторни одговор, погођена је бубрежна функција и разне друге негативности. Овим путем ми избегавамо све те компликације, а ту је и тај мали рез који је доказ минималне инвазивности и на то наши пацијенти увек највише пажње обрате“, појаснио је он.
Др Грујић је навео да данашњи, стоти пацијент, има 65 година, прележао је акутни инфарт миокарда пре месец и по, када је иницијално лечен стентом.
„Њему се раде два бајпаса и то је процедура на коју смо посебно поносни. Такође, пре две недеље урађен је и четворотструки артеријски бајпас на куцајућем срцу, такође минимално инвазивним путем“, казао је Грујић.
Наглашава да је просечно лежање на 100 оперисаних пацијената било четири до пет дана, а да су се они вратили својим активностима већ после десетак дана до две недеље, што је, како истиче, огроман бенефит за ове пацијенте. ж
„Не ради пуно земаља у окружењу ту процедуру и мислим да смо међу водећим установама, одмах после Немачке и Аустрије. Мало земаља ради ту процедуру, а готово нико на нивоу на који смо ми ову процедуру издигли“, закључује др Грујић.
MUP: Poseban oprez prilikom onlajn kupovine tokom akcije „crni petak“
Преузмите андроид апликацију.