У Новом Саду се почев од 2003. године амброзија организовано уклања (сузбија) са јавних површина на градском подручју и у приградским насељима.
Пољопривредни факултет и Природно-математички факултет у сарадњи са Градом Новим Садом и ЈКП „Градско зеленило“ Нови Сад, успели су да значајно смање бројност амброзије на територији Новог Сада, али нажалост, велика количина полена пристиже на градско подручје са пољопривредних површина.
Акција сузбијања амброзије у Новом Саду је у току и до сада је кошењем и хербицидима третирано више од 60 одсто површина које су предвиђене програмом сузбијања амброзије за 2022. годину.
Из предузећа „Градско зеленило“ Нови Сад за НС Уживо истичу да је ова коровска биљка термофилна и ниче у току целог пролећа и лета. Почиње да клија када се земљиште угреје и клија све до почетка јесени.
„Продукција семена креће се од 3000 када су у питању мање биљке до чак 62000 колико продукују веће јединке. Семена пеленасте амброзије могу да задрже клијавост у земљишту и више од 40 година, што указује на изузетно велики репродуктивни потенцијал и сталну залиху семена у земљишту тзв. банка семена“, истакли су из Зеленила.
Огромна продукција поленовог зрна и преношење полена ветром омогућава да се поленова зрна пренесу на удаљеност од 10 до 100 км.
Климатске промене везане за ефекат стаклене баште, изазване повећаном концентацијом ЦО2 у атмосфери, те глобално загревање Земље такође, доводе до продужења сезоне полинације (расипања полена) многих биљних врста као и повећања количине полена у ваздуху. У циљу што ефикаснијег сузбијања утврђено је да се кошењем у одговарајућој фази развоја биљке може значајно смањити полинација и продукција семена и тако спречити њено даље ширење. Уколико се кошење обави у току прве половине септембра, амброзија не стиже да заврши животни циклус, те је плодоношење онемогућено.
Програмом одржавања јавних зелених површина под амброзијом за 2022. годину предвиђени су радови на сузбијању коровске биљке амброзије:
1. Механичким путем које подразумева кошење, сакупљање, одвоз и депоновање на површини од 8.842.000 квадрата
2. Хемијским мерама које подразумевају употребу хербицида на површини од 658.000 квадрата (хемијским путем се уклања амброзија у непосредној близини депоније, где је немогуће прићи механичким путем, а и не може негативно утицати на окружење)
Средства за реализацију ових радова обезбеђена су у Буџету Града у износу од 35.000.000,00 динара.
Да подсетимо, на основу Уредбе о мерама за сузбијање и уништавање коровске биљке амброзија (Ambrosia artenisiifolia L.) која је прописана у складу са Законом о заштити биља, члан 10, сваки власник или корисник пољопривредног или грађевинског земљишта дужан је да уклони амброзију са своје парцеле под претњом новчане казне.
Овим путем ЈКП „Градско зеленило“ Нови Сад апелује на власнике приватних парцела, грађевинског земљишта и пољопривреднике да уклоне амброзију са својих парцела.
Završeni radovi na Bulevaru Jaše Tomića, saobraćaj se odvija u redovnom režimu
Преузмите андроид апликацију.