У Србији је до 21. фебруара регистровано 39 случајева морбила, наводи се на сајту Института за јавно здравље „Др Милан Јовановић Батут“
На територији Смедерева регистровано је 35 случајева морбила, а ради се о 21 невакцинисаној особи испод две године живота, три особе предшколског узраста и једанаест одраслих особа са непознатим и непотпуним вакциналним статусом.
Компликација у виду упале плућа је присутна код двоје оболеле деце, наводи Батут.
На територији Новог Сада и Београда регистрована су по два случаја морбила.
„Имајући у виду наведене околности, период заразности, сезоност, остварене контакте, мере пооштреног надзора треба спроводити до даљњег, односно најмање до истека периода двоструке максималне инкубације од последњег регистрованог случаја, а у складу са проценом епидемиолошке ситуације у жаришту епидемије, односно на територији Србије“ наводи се на сајту Батута.
Додају да је пандемија COVID-19 утицала и на кретање других заразних болести, укључујући и мале богиње, јер је за време трајања пандемије у скоро четвртини земаља света прекидана или одлагана имунузација ММР вакцином.
У последњој епидемији малих богиња у Србији, током 2017. и 2018. године регистровано је око 5800 оболелих, од којих је 93 одсто било невакцинисано, непотпуно вакцинисано или са непознатим вакциналним статусом.
Једна трећина оболелих била је хоспитализована због тежине клиничке слике , а регистровано је 15 смртних исхода међу којима је било четворо деце млађе од пет година.
Starović: Protiv dronova samoubica nema odbrane, i naše fabrike rade na razvoju takvih platformi
Преузмите андроид апликацију.