Почетна > Бизнис
Бизнис

У Северној Македонији забрањена продаја пластичних кеса

Уместо њих купцима могу да се нуде биоразградиве кесе које коштају 15 денара (25 центи).
Фото: Pexels/Anna Shvets

Трговци морају да евидентирају колико су продали биоразградивих кеса и на тај начин зарађен новац да уплате у посебан државни еколошки фонд.

Министар за животну средину Северне Македоније Насер Нуредини рекао је да циљ одлуке да се биоразградиве кесе наплаћују по тој цени није да се грађанима узму паре, већ да се промени начин куповања и да грађани обрате пажњу на загађење животне средине.

„Суштина наплаћивања биоразградивих кеса је да се подигне јавна свест за коришћење платнених торби, односно да се смањи употреба пластике“, рекао је Нуредини.

Забрана продаје пластичних кеса уведена је новим Законом за управљање паковањем и отпадом, а трговцима који не буду поштовали забрану за продају пластичних кеса запрећено је казном од 9.000 до 140.000 евра.

У великим трговинским ланцима у Скопљу поштује се одлука о избацивању пластичних кеса из употребе, док се на пијацама и у појединим мањим радњама купцима воће, поврће, или на пример бурек, и даље дају у пластичним кесама.

Продавци у једном већем маркету, који у понуди на каси има и платнене кесе, кажу да грађани и даље узимају кесе, али да више бирају папирне које коштају два денара, него биоразградиве по цени од 15 денара.

Против забране употребе пластичних кеса побунили су се произвођачи тих кеса, који траже да та еколошка мера буде одложена пет до седам година, наводећи да многи радници могу остати без посла.

Према порталу Fakulteti.mk, у Северној Македонији се годишње пушта у оптицај 5.000 тона кеса и сваки грађанин дневно у просеку користи по две кесе.


OTP kupio grčku Alfa banku u Albaniji za 55 miliona evra

 

Преузмите андроид апликацију.