Милиони Американаца који су остали без посла на почетку пандемије сада наилазе на велику понуду на тржишту рада.
Међутим, због ширења делта соја корона вируса, радници не журе да се врате на посао, иако ће новчана помоћ коју добијају од владе истећи, а неки послодавци нуде и веће плате, пише Глас Америке.
У Шарлоту, Северној Каролини, као и у многим деловима САД, власници локала не могу да нађу довољно радника. Огласи за посао су свуда по граду, а локална стопа незапослености је пала са 14 на 5 одсто. Економиста Метју Мезгар изјавио је да је федерална новчана помоћ већа од плате коју су неки зарађивали пре пандемије.
„И са том високом компензацијом, људи нису вољни да се врате на посао и зарађују мање од помоћи“, каже Мезгар.
Други наводе да не желе да се врате на посао због блиског контакта који имају са људима, у моменту када од корона вируса у САД дневно умире више од 1.500 људи.
„Мени се чини да већина избегава да се врати на посао из безбедносних разлога. Неки моји незпослени пријатељи нису ни тражили нове послове, вратили су се да живе са родитељима и планирају да тако остане док се не осете безбедно“, каже Алекс Џордан Ку, који тражи посао.
Велика препрека што радницима нема ко да чува децу
Велика препрека повратку на посао је и то што многи не могу да приуште да им неко чува децу, што је ескалирало када су због ковида затворене школе. То делимично може бити решено када се школе поново отворе, што није случај са вртићима који немају довољно особља.
Како би подстакла људе да се врате на посао, Бајденова администрација најављује субвенције за бригу о деци које су предвиђене законом о инфраструктури и социјалној помоћи вредном 3,5 трилиона долара.
На недавно одржаном сајму запошљавања у Вирџинији, многи су се распитивали за веће плате, али и за здравствено и пензионо осигурање.
Председник синдиката запослених на аеродрому у Шарлогу, Вилијам Волц, сматра да је радницима потребно повећати плате на најмање 17 долара на сат, са садашњег минималца од 7,25 долара.
Многи послодавци су и повећали сатнице, па је тако минималац у Амазону сада 18 долара, а био је 15 пре пандемије корона вируса.
Економисти кажу да ће, осим повећања плата, кључна бити и креативност послодаваца и да ће морати да модификују нека радна места како би пронашли довољно радне снаге.
Прочитајте још вести из света бизниса.
Преузмите андроид апликацију.