У првих шест месеци ове године забележно је 0,6 одсто више претовареног терета на рекама Србије у односу на исти период прошле године, као и пораст броја путника за 16,3 одсто, саопштила је данас Агенција за управљање лукама.
До 1. јула ове године забележено је 7,4 милиона тона различитих врста претовареног терета, од чега су шљунак, песак и камени агрегати били најчешћи са 36 одсто учешћа у укупном претовару, док су нафта и нафтни деривати на другом месту са 17,6 одсто, а житарице на трећем месту са 12,6 одсто.
Минерална ђубрива и индустријска со су на четвртом месту, са уделом од 10 одсто, док су руде на петом месту са девет одсто.
Највећи раст претовара евидентиран је код житарица, где је у првој половини године претоварено 939.000 тона, скоро осам пута више него у истом периоду прошле године. Како је наведено у саопштењу, претовар нафте већи је за 28 одсто а шљунка, песка и камених агрегата за 21 одсто, док су претоварене количине угља ниже за 67 одсто у поређењу са првих шест месеци прошле године.
Када је реч о међународном путничком саобраћају, Агенција је у првих шест месеци ове године забележила 631 пристајање крузера и 88.525 путника, односно за 6,6 одсто више пристајања путника и за 16,3 више броја путника у односу на исти период прошле године.
На београдском пристаништу остварено је 249 пристајања а у Новом Саду 176, у Доњем Милановцу 111 пристајања, у Голупцу 72 и у Земуну 13 пристајања. У досадашњем периоду крузинг сезоне на пристаништу у Кладову остварена су четири пристајања, а највише путника искрцано је у престоници, 35.018. Према најавама за овогодишњу наутичку сезону, очекује се да ће до краја године број пристајања крузера порасти за пет одсто, а број путника за 20 одсто у односу на прошлу годину, односно да ће у Србији бити забележено 1.470 пристајања крузера са више од 200.000 туриста.
Evropska unija dobila prvi zahtev da odobri prodaju mesa uzgajanog u laboratoriji
Преузмите андроид апликацију.