У понедељак, 25. марта у Музеју Војводине у Новом Саду, са почетком у 10 часова биће одржана бесплатна радионица за новинаре и медијске раднике на тему „Јачање капацитета професионалаца у медијима за производњу и емитовање приступачних програма“.
На радионици ће бити представљени стандарди и савремени алати за обезбеђивање приступачних медисјких садржаја а полазници ће имати прилику да раде са стручним предавачима и експертима из ове области у циљу размене искустава и усвајања нових дигиталних алата за аудио-видео приступачност.
Теме које ће бити обухваћене програмом радионице подразумевају разумевање правног, професионалног и етичког оквира за обезбеђивање приступачних програма које ће полазницима приближити уредница и новинарка са вишегодишњим искуством рада у медијима Ивана Мићевић.
Полазници ће имати прилику да се упознају са резултатима последњих истраживања приступачности информација и комуникације особа са инвалидитетом у Србији, које ће представити истраживач у Институту за мултидисциплинарна истраживања Универзитета у Београду Бојан Томић.
Посебна пажња биће посвећена дигиталним алатима за аудио-видео приступачност а радионицу ће на ову тему држати економиста и стручњак у области инклузивности и права из Центра за развој инклузивног друштва Александар Богдановић.
Радионица је намењена професионалцима и запосленима у јавним медијским сервисима, телевизијским и радио емитерима са националном, регионалном и локалном фреквенцијом, правним и физичким лицима која се баве производњом и емитовањем медисјких садржаја, власницима и уредницима интернет портала, платформи и налога на друштвеним мрежама који креирају и објављују информације, а учешће за све полазнике је бесплатно.
Пријаве за учешће (име, презиме, редакција, медиј, контакт телефон) се врше путем мејла, на адресу: maslikovicd@gmail.com
Имајући у виду да је у Србији званично евидентирано преко 800.000 грађана који имају неки облик инвалидитета као и да већини наших суграђана који су особе са инвалидитетом није омогућено да на адекватан и њима прихватљив начин добијају информације које су им неопходне за основно животно функционисање, неопходно је да се примене одређени стандарди приступачности у производњи и емитовању програма електронских медија.
Овај програм едукације реализује се у оквиру пројекта „Јачање капацитета професионалаца у медијима за производњу и емитовање приступачних програма“ у организацији Удружења грађана „ПроФорма“ уз подршку Министарства информисања и телекомуникација.
Gostovanje holandske autorke Dido Mihilsen u Gradskoj biblioteci
Преузмите андроид апликацију.