У Пољској се данас одржава први круг председничких избора који се сматрају пресудним за пољског премијера Доналда Туска и његову проевропску владу.

Биралишта ће бити отворена од 7.00 до 21.00, а око 29 милиона људи има право гласа.
Бирачи ће бирати председника на петогодишњи мандат путем система са два круга.
Ако ниједан кандидат не освоји више од 50 одсто у првом кругу, 1. јуна одржаће се други круг између два кандидата са највише гласова освојених данас, пренео је Ројтерс.
Након осам година конзервативне власти странке Право и правда (ПиС), Туск је успео да састави широку коалицију социјалдемократа, центриста и демохришћана и врати Пољску назад у проевропски правац.
Као и готово сви избори у Пољској последњих година, и ови ће се свести на борбу између Тускове Грађанске платформе (ПО) и странке ПиС.
Кандидат ПО-а је градоначелник Варшаве Рафал Тшасковски који је на прошлим изборима 2020. године тесно изгубио од Дуде.
Очекује се да ће у првом кругу освојити између 30 и 35 посто гласова, а у другом кругу би могао имати таман довољно да победи Карола
Навроцког, за кога се очекује да ће бити други са 20-25 процената подршке.
На последњој дебати 12. маја, Тшасковски је деловао уморно и растројено, а ПиС покушава да понови трик који је пре 10 година довео
Дуду на власт промовишући кандидата који је релативно непознат, млађи и формално није члан странке, пренео је Радио слободна Европа (РСЕ).
Навроцки, историчар који је водио Музеј Другог светског рата у Гдањску, а затим и утицајни Институт за национално сећање, савршено се уклапа у ту слику, наводи РСЕ.
Последњих недеља смањио је разлику у анкетама у односу на Тшасковског, али се и сам суочава са проблемима.
Представљајући се као “обичан грађанин” који поседује само један стан, откривено је да Навроцки заправо има још један стан, до којег је, наводно, дошао преузимајући бригу о старијем станару који је, заправо, био смештен у дому за старије.
Такође, испоставило се и да поседује удео у трећем стану, што је додатно нарушило његов имиџ.
Харизматични председавајући парламента Симон Холовниа, лидер центристичке странке Пољска 2050, води бледу кампању и вероватно неће освојити више од 10 одсто гласова, пише РСЕ.
Његови гласачи ће се вероватно у другом кругу приклонити Тшасковском.
Могућност да профитира на скандалу Навроцког има Славомир Менцен, кандидат десничарске популистичке Конфедерацијске странка слободе и независности.
У једном тренутку у анкетама је био изједначен са Навроцким, али је изгубио подршку након што је позвао на укидање бесплатног универзитетског образовања и на потпуно укидање права на абортус, чак и у случајевима силовања.
Велики је поборник америчког председника Доналда Трампа и веома је популаран међу младим мушкарцима захваљујући комбинацији економског либерализма, политичког изолационизма и антимигрантске реторике, пише РСЕ.
Пољска већ сада троши скоро пет одсто БДП-а на одбрану, више него било која друга НАТО чланица и оба водећа кандидата желе да задрже тај ниво потрошње.
Међутим, разликују се по питању коме треба дати приоритет у савезима.
Навроцки подржава чврсто савезништво са САД, он заговара склапање билатералног споразума директно са Вашингтоном, јер у круговима ПиС-а дубоко не верују ни Бриселу ни Берлину.
С друге стране, Грађанска платформа не жели да прекине везе са САД, али жели да ојача европске односе, нарочито са Берлином и Паризом.
Председници у Пољској могу да служе максимално два мандата, а други мандат Анџеја Дуде завршава се 6. августа.
Светска банка: Саудијска Арабија и Катар отплатили дуг Сирије од 15,5 милиона долара
Преузмите андроид апликацију.