Како се приближава крај изградње брзе пруге кроз Сремске Карловце и скори пролазак возова након три године обуставе железничког саобраћаја, све чешће се у тој вароши чују питања какву намену ће имати стара железничка станица и новоизграђени објекат на месту некадашњег Савезног центра за механизацију.
Осим љубопитљивости, у неким од ових питања може се назрети и заинтересованост оних који их постављају за могућ закуп простора ако се такво шта предвиђа.
По речима портпарола „Инфраструктуре железнице Србије“ Ненада Станисављевића, стара железничка станица у Сремским Карловцима проглашена је за споменик културе, тако да неће бити срушена и поред тога што је изграђена нова.
„У плану је реконструкција старе железничке станице у Сремским Карловцима. У току су разговори између „Инфраструктуре железнице Србије“ и општине Сремски Карловци о будућој намени тог објекта. Извесно је да станица неће бити реконструисана у оквиру пројекта градње брзе пруге Београд- Нови Сад, већ ће се касније приступити њеној обнови“, каже Ненад Станисављевић.
Ни што се тиче новог објекта на простору Савезног центра за механизацију, који је био приватизован и одавно престао да игра улогу због које је и подигнут у посткомунистичком периоду, још увек нема конкретних одговора напитање о његовој намени, осим дела који је у функцији бициклистичко-пешачке комуникације са обалом Дунава.
Као што је већ познато, на том месту изграђен је потходник као веза од центра Сремских Карловаца ка Дунаву.
„Претходна зграда је експроприсана у оквиру пројекта изградње пруге за велике брзине. Нови објекат је по пројекту предвиђен за културне садржаје, који ће у наредном периоду конкретно бити дефинисани“, наглашава Станисављевић.
Председник карловачке општине Александар Саша Стојкечић каже да је са представницима „Железнице Србије“ имао сусрете на којима су разменили ставове и мишљења о новом објекту на Тргу патријарха Бранковића и да верује да ће до 1. марта постићи начелни договор око тога.
„Постоје две опције. Прва је да се тај објекат да општини на управљање, а друга да „Железница Србије“ огласи закуп па да се изда. Наша идеја је да у делу објекта буде визиторски центар за туристе, односно испостава Туристичке организације. За 70 до 80 одсто туриста који посећују Карловце она се налази на путу, било да долазе са великог паркинга, железничке станице или будућег пристаништа за крузере. То је идеално место на ком они могу да узму пропагандни материјал и обавесте се о свему почев од тога шта могу да виде и доживе до смештаја и гастрономске понуде. У случају да нам буде поверен на управљање, остатак простора бисмо искористили у пословне сврхе. Нама је битно да део зграде добијемо за туристичке сврхе у било којој варијанти“, објашњава Стојкечић.
Такву намену објекта на Тргу патријарха Бранковића, између осталог, предвиђа и пројекат партерног уређења центра Карловаца који би у релативно кратком периоду требало да почне да се реализује.
Преузмите андроид апликацију.