Урбанистичким пројектом Аутобуске станице у Новом Саду планирају се нови садржаји, који ће обезбедити већи обим и квалитет услуга.
То подразумева како захватање нових површина за одређене станичне функције, тако и преуређење постојећих простора.
На тај начин оствариће се могућност кретања возила у доласку и одласку на поузданији и рационалнији начин (раздвајање токова саобраћаја: пешачког, аутомобилског и аутобуског), како не би (као данас) долазило до прекида и укрштања сабраћајних токова и ризика у систему управљања и редовности одвијања саобраћаја према одређеним циљевима путовања, као и повећање безбедности свих учесника у саобраћају.
Комплекс Међумесне аутобуске станице позициониран је у централном делу простора и проширује се у западном делу, а односи се на организацију долазних и полазних перона, док се објекат аутобуске станице задржава у постојећем габариту, спратности приземље са првим спратом уз могућност реконструкције.
Планира се изградња две надстрешнице и једног објекта са пословно-комерцијалним садржајима. Површина комплекса је 1,78 хектара.
Комплекс аутобуске станице реорганизоваће се у оквиру постојеће парцеле.
Највеће интервенције биће на простору од постојећих полазних перона до западне границе комплекса где се планира објекат са комерцијално-пословним садржајима, и 12 перона. Следећу групацију чине постојећих 12 полазних перона који су покривени надстрешницом, која ће се по потреби реконструисати.
Планира се и реконструкција расположивог паркинга за аутобусе и изградња осам перона за долазак уз источну границу комплекса. Улазак аутобуса у оба полазна перона контролисан је из једног контролног пункта који се налази непосредно уз прилаз комплексу аутобуске станице са Булевара Јаше Томића.
Највеће интервенције биће на простору од постојећих полазних перона до западне границе комплекса, где се планира објект са комерцијално-пословним садржајима уз приземље и први спрат. Поштујући наведене услове утврђен је локалитет комерцијално-пословног објекта, а такође и 12 перона, с тим што би се надстрешница за полазне пероне решила у склопу комерцијалног објекта.
Комерцијално-пословни објекат је у основи дужине 58 м и ширине 8 м, а састоји се од приземља и спрата. У приземљу су углавном комерцијални, трговачки, угоститељски и занатски садржаји. Део простора приземља користио би се за пролазе између перона, затим за гардеробу и јавни мокри чвор.
Централно у односу на дужину објекта, планира се улаз са холом и вертикалном комуникацијом за спрат. На спрату су смештени диспечери појединих превозника, део администрације аутобуске станице и помоћне просторије за опслуживање администрације.
На северном делу простора је постојећи објекат аутобуске станице. У приземљу објекта се налази шалтер сала са чекаоницом, ресторан са покривеном баштом, гардероба и мокри чвор. Спратни део решен је у виду галерије и на њему се налазе просторије за управу, администрацију и оперативне службе превозника.
Планира се реконструкција станичног објекта у оквиру које ће се извести и замена кровне конструкције.
Прилаз објекту аутобуске станице је са платоа који представља продужетак платоа испред железничке станице.
Изградњом комерцијално-пословног објекта сви привремени објекти ће се уклонити, а њихови садржаји сместити у приземље поменутог комерцијалног објекта.
Колски приступ планираном комплексу омогућен је са Булевара Јаше Томића путем два прикључка којима се раздваја аутобуски од аутомобилског саобраћаја: постојећи аутобуски приступ у приближно средишњем делу јужне стране комплекса, и новопланирани аутомобилски приступ за таксисте, кориснике и запослене западно од аутобуског прикључка. Постојећи колски излаз за аутобусе из комплекса у југоисточном делу обухата се задржава.
Приступ бициклистима и мотоциклистима је предвиђен непосредно уз аутомобилски приступ комплексу.
Постојећи пешачки приступ комплексу, односно објекту аутобуске станице омогућен је путем платоа у североисточном делу комплекса који представља продужетак платоа испред железничке станице. Овај плато и зелене површине у окружењу се задржавају и унапређују у постојећим димензијама.
Нови планирани пешачки приступ комплексу Међумесне аутобуске станице омогућен је уз аутомобилски приступ комплексу у југозападном делу комплекса.
Западни део комплекса предвиђен је за саобраћајне површине искључиво намењене за аутобусе. Средишњи простор овог дела комплекса је предвиђен за паркирање за чекање 38 аутобуса и три минибуса. Западно од паркинга предвиђена су четири долазна перона са сегментним слободностојећим надстрешницама. Источно од паркинга је постојећи простор за 14 одлазних перона који су надкривени јединственом надстрешницом која се задржава.
Контрола приступа аутобуса ограђеном делу комплекса планирана је путем контролног објекта. Изградња контролног објекта је планирана на месту постојећег нелегалног објекта исте намене који је предвиђен за рушење. Из овог објекта се врши контрола приступа аутобуса комплексу, као и приступ долазним и одлазним перонима.
Предвиђено је укупно 43 паркинг места, од тога три паркинг места за особе са посебним потребама, пет паркинг места за мотоцикле и паркинг за бицикле.
Планирани нови инфраструктурни објекти у комплексу подразумевају:
- трафо-станицу у оквиру зелене површине у југоисточном делу комплекса;
- резервоар хидрантске мреже;
- пумпу за повишење притиска испод постојећег пешачког приступног платоа у северном делу комплекса;
- ретензију у оквиру зелене површине у југоисточном делу комплекса.
Предвиђено је ограђивање комплекса Међумесне аутобуске станице оградом висине 220 цм са циљем обезбеђивања контроле приступа, неовлашћеног приступа и несметаног одржавања. Ограда комплекса је транспарентна и изводи се у металној конструкцији.
Предвиђене су рампе на колским приступима комплексу, и капије на пешачким и бициклистичким приступима комплексу.
Урбанистичким пројектом дефинисане су постојеће и планиране зелене површине и оне чине 20,1 одсто укупне површине комплекса. Постојеће квалитетно зеленило обавезно задржати и допунити адекватном вегетацијом, наводи се у плану.
Урбанистички пројекат налази се на јавном увиду на сајту Града, као и Згради Градске управе за урбанизам и грађевинске послове до 23. новембра. Инвеститор је Град Нови Сад.
Преузмите андроид апликацију.