Почетна > Србија
Србија

У плану изградња 320 постројења за пречишћавање отпадних вода

Отпадне воде у Србији у једној години садрже 109 тона цинка, 55 тона бакра, 17 тона хрома, 13 тона арсена, 12 тона олова, 11 тона никла, указују подаци Агенције за заштиту животне средине, са тенденцијом њиховог повећања.
пречишћавање
Фото: Pixabay/DengdaiFengQi

Овај проблем у наредне три године треба да реше сва предузећа у Србији која испуштају отпадне воде, а ове обавезе у складу су са европским регулативама. Инвестиције за заштиту воде у Србији процењују се на 5,4 милијарди евра, због чега се разматрају потенцијална решења до којих је могуће доћи међусобном сарадњом приватног, јавног и цивилног сектора.

,,Заправо је мит да је Србија толико богата водама, 92% се ослањамо на транзитне воде. Према анализама које смо спровели, по глави становника Србија има годишње 1.500 кубних метара воде које може да искористи, што је ниже од просека који износи 2.500, те морамо да се ослонимо на транзитне воде у које се убрајају и отпадне воде из региона“, изјавио је Слободан Крстовић, директор за стратешки развој у НАЛЕД-у.

Екологија није тема за политикантство и сакупљање јефтиних поена.

Како је објаснио, поред загађења из транзитних вода, и грађани значајно доприносе загађењу. Између 8 и 11% комуналних вода у Србији се пречисти пре испуштања, што говори о томе да су и грађани и индустрија загађивачи сопствених вода, те је потребно доста радити како би се та вода привела намени, односно користила као вода за пиће.

,,Око две трећине становништва користи воду са водовода, остатак са бунара, што указује на значај подземних вода о којима морамо бринути и водити рачуна. То јесте битан ресурс који морамо чувати“, додао је Крстовић.

пречишћавање
Фото: Pixabay/kubinger

Говорећи о року који су предузећа добила за регулисање отпадних вода, он је истакао да има привредних субјеката који су одвојили одређена финансијска средства нпр. месна индустрија. Са друге стране, од 340 компанија које извештавају Агенцију за заштиту животне средине, велики број ништа није урадио по том питању.

,,Ми смо креирали водич за пречишћавање отпадних вода намењен привредним, јавним и другим субјектима у циљу спречавања загађења вода и животне средине, као и унапређења управљања квалитетом водних ресурса. Такође, водич садржи предлог како треба да изгледа процес од планирања до изградње једног постројења, објаснио је Крстовић.

Он је најавио да је у плану изградња 320 постројења за пречишћавање отпадних вода у вредности од 5,4 милијарде евра, што је највећи део трошкова у области хармонизације и прилагођавања у области животне средине.

Otpadne vode iz domaćinstava na Paliću više ne teku u Ludaško jezero

 

Преузмите андроид апликацију.