Почетна > Србија
Србија

У ПКВ одржано завршно представљање резултата пројекта „PRONACUL“

У Привредној комори Војводине одржано је завршно представљање резултата пројекта PRONACUL.
Фото: ПКВ

Међународни Interreg V-B, ADRION 2014-2020 пројекат под називом: Промоција природног и културног наслеђа за развој одрживог туризма у заштићеним подручјима (акроним: PRONACUL) реализује се кроз конзорцијум дванаест партнера и два придружена, из шест држава.

Водећа институција на пројекту је Регионална развојна агенција Засавје из Словеније. Чланови пројектног тима испред Природно-математичког факултета су: руководилац проф. др Јасмина Ђорђевић, проф. др Вања Павлуковић, проф. др Игор Стаменковић, доц. др Немања Томић и МСц Тијана Ђорђевић.

PRONACUL наглашава идеју о промоцији и очувању природног и културног наслеђа и подржава развој транснационалне стратегије за заједничко промовисање подручја ADRION као туристичке дестинације. Државе партнери имају многе знаменитости, а неке од њих су заштићене од стране UNESCO-а или програмом Natura 2000 док ће неке у будућности постати заштићене у оквиру пилот подручја PRONACUL-а.

У Привредној комори Војводине одржана је презентација резултата пројекта.

Чланови тима су том приликом приказали брошуру о свом пилот подручју под називом: “Фрушка гора – место где се сусрећу култура и природа” а која на 34 стране на сликовит и конкретан начин описује две маркиране стазе за пешачење у оквиру НП Фрушка гора са описима свих локалитета и природних и антропогених потенцијала који се могу видети приликом пешачења.

Поред тога, представљена је и “Туристичка стратегија Фрушке горе” која је написана на енглеском језику на 88 страна, а која је део ProNacul стратегија за унапређење транснационалних, националних, регионалних и локалних политика. У самој стратегији дефинисани су визија и мисија коју треба пратити у унапређењу тренутне ситуација на пилот подручју, а то је НП Фрушка гора.

Кроз истраживање литературе, боравка на терену и великог броја тренинга и радионица које су обавили са стејкхолдерима из јавног, приватног и цивилног сектора чланови тима написали су и акциони план.

Он садржи акције моје би могле да се реализују у краткорочном периоду од 5 година ако би стејкхолдери који треба да учине први корак, препознали њихову корисност. Кроз приказ економског, друштвеног и политичког значаја представљени су сви досадашњи заштићени локалитети и дате идеје одрживости како би се туризам у будућности још више развијао.

Кроз стратегију је урађена и SWOT анализа свих снага и слабости као и шанси и претњи које долазе из окружења а које треба узети у обзир приликом наредних планирања. Објашњења је и методологија која је примењена на туристичкој валоризацији свих локалитета који су наведени као примери добре праксе.

У оквиру овог догађаја посебно је представљена Виртуелна комора која функционише преко сајта PRONACUL.

Учесницима су појашњени принципи рада и функционисања коморе, начин на који могу постати њени чланови као и права и обавезе које из тога проистичу. Учесницима је објашњен и садржај споразума о сарадњи који је потребно склопити са ПМФ-ом у случају заинтересованих страна које су са подручја Србије.

Резултате пројекта презентовали су проф Игор Стаменковић, као и руководилац пројекта проф. др Јасмина Ђорђевић. Пројекат је подржала Привредна коморе Војводине истакао је секретар Удружења Услуга ПКВ Бранислав Мамић. Презентацији је присуствовао и Александар Борковић из покрајинског секретаријата за привреду и туризам.

Od 1. februara građani u inostranstvu moći će da koriste eUpravu

 

Преузмите андроид апликацију.