Почетна > Србија
Србија

У овим местима је најкритичнији водостај! Ниво Дунава све виши, да ли и Србији прете поплаве?!

Због веома високог водостаја у реци Сави очекује се да за два дана буде проглашена ванредна одбрана од поплава или други степен одбране након што је данас проглашена редовна, односно први степен одбране од поплава! Дунав је, на срећу, за сада, низак, али и он полако расте, а тренутно је најкритичније на Јадру, у горњем току Колубаре, Западне Мораве, Ђетињи, Моравици и Бјелици. Ево да ли Србији прете катастрофалне поплаве.
Фото: Танјуг/Сашка Дробњак
Где су тренутно најкритичинији водостаји у Србији

Републички хидрометеоролошки завод (РХМЗ) је у понедељак издао јако хидролошко упозорење да се очекују велики порасти водостаја у западној и југозападној Србији и да ће на сливу Јадра, Колубаре, и горњем току Западне Мораве бити великих пораста, да су могући локални изливи и то се и остварило, а према речима хидролога РХМЗ Дејана Владиковића, то су тренутно и локације где је хидролошка ситуација најнеповољнија или најтежа.

– Најнеповољнија и најтежа хидролошка ситуација је на самом току реке Јадар који је имао јако велики пораст због великих падавина и на снази су мере одбрана од поплава. Јавна предузећа су по нашем упозорењу изашла на терен и спроводе одбрану од поплава. Јуче је био највиши водостај. Он се полако, напомињем врло полако спушта. Остаће изнад границе упозорења још најмање наредна два дана што значи да то јесте мала релаксација у односу на јучерашње и ноћашње стање, али и даље су високи водостаји који захтевају одбрану од поплава – каже за „Блиц“ Дејан Владиковић.

Исто је и на горњем делу Колубаре са притоком Тамнавом, Убом и Љигом. И тамо се полако смирује ситуације, водостаји су у опадању, једино је у мањем порасту тренутно у доњем току Колубаре код станице Дражевац и на току ка ушћу према Обреновцу, али је ту све под контролом.

Упозоравајући нивои водостаја

– Имамо високи водостај на горњем току Западне Мораве и на притокама Ђетиња, притока Моравица, и на реци Бјелици. Ту су били исто јако високи водостаји код Кратовске стене, то је низводно од Пожеге, а узводно од Чачка и достигнути су упозоравајући нивои. Исто је јавно предузеће у сталном дежурству и води рачуна о томе – каже Владиковић.

Очекује се улазак у ванредну одбрану од поплава

Додаје да се јако велики пораста водостаја очекују и већ су у тој фази на реци Сави због великих падавина на подручју Словеније, Хрватске, Босне и Херцеговине и Црне Горе. Тамо је било великих изливања и то све стиже и већ су велики порасти и код нас због чега је програшена редовна одбрана што је први степен одбране.

– Код Шапца је на снази редовна одбрана од поплава, а у току 30. марта се очекује улазак у ванредну одбрану од поплава, то је други степен одбране. То не треба мешати са ванредним стањем, јер је ванредно стање или ситуација када ниједне мере одбране од поплаве не помажу, а то није сад, нити очекујем да ће бити. Код станице Сремска Митровица на Сави се очекује улазак у ванредну одбрану између 31. марта и 1. априла – каже Дејан Владиковић.

Хидролог напомиње да ће након достизања врха овог таласа они бити у стагнацији. Дуго ће ту стајати и имаће врло мања опадања у наредних седам дана што је разлог за додатни опрез. Објашњава да се велике воде не повлаче одмах, него високи водостаји остају и до недељу дани.

Какво је стање на Дунаву и Јужној Морави

– Што се тиче осталих водотока, Дунав је јако низак. Пре око 10 дана смо имали упозорење, али на ниске пловидбене нивое на Дунаву. То се сада за нијансу поправило, али и даље је јако ниско што отежава пловидбени саобраћај, али је то повољна околност због јако високе Саве која стиже, да онда то умањи проблеме. Да је и Дунав висок онда би и Земун на Дунаву и Београд на Сави били у опасности, али овако то не рачунамо јер је низак водостај Дунава, а и Ђердап регулише и испуштањем или задржавањем воде утиче да на доњем делу Дунава и Саве нема проблема – каже Владиковић.

На Јужној Морави је ситуација је доста повољна. Очекује се мањи пораст водостаја следећих дана, али то неће бити ништа што би требало да брине. Остале реке су у стагнацији или мањем порасту, али без икаквих могућих компликација.

До када ће падати киша?

На питање када се очекује престанак падавина и када ће поново бити сунчано без кише, Владиковић каже да ће у наредном периоду бити још увек нестабилно.

– Неће бити оволике падавине. Данас ће бити мањих епизода, али по која кап. Сутра исто. Субота и недеље ће бити без падавина, понедељак поново мање падавине. Остаје у наредних пет дана нестабилност. Имаћемо ред слабе и умерене кише, ред без кише, можда мало и прогреје сунце и опет се наоблачи што је и уобичајено за рано пролеће – каже Владиковић.

Нестабилности ће бити у скоро целој земљи, и у деловима где је тренутно најкритичније због пораста водостаја. У овом тренутку редуковане су падавине на западу, централном делу, југозападу, а мало више падавина сада има на југоистоку и ка том региону, од Краљева, Ниш и ка истоку и тамо се осећа више утицај премештања циклона, али те количине неће бити по дану веће од пар литара.

Преузмите андроид апликацију.