… и то Универзитетски град са готово 50.000 студената који долазе не само из Новог Сада и Војводине, већ и из целе Србије и региона, па чак и европских и светских земаља.
Доносимо вам причу о новосадском Универзитету и студентском кампусу.
Нови Сад је одувек био бастион образовања, науке, културе и свеукупни интелектуални инкубатор.
Ову титулу задржао је до данас и још себи придодао неке нове титуле, попут Европске престонице културе.
У једној оваквој средини настале су и развијале се многобројне образовне и културне установе. Увиђајући значај образовања младих нараштаја, чак је патријарх српски Јосиф Рајачић, 1854. год, покушао да отвори Универзитет у Сремским Карловцима или Новом Саду, али бечки кругови нису били заинтересовани да подрже ову иницијативу.
Темељи високог образовања на овом простору постављени су давно, још 1740. оснивањем Висаријоновог колегијума у Новом Саду, оснивањем Норме – школе за образовање српских учитеља, 1788. у Сомбору, Препарандије 1812. год. у Сентандреји и осталих установа које су допринеле развоју научне мисли.
Како је настао Универзитет у Новом Саду ?
Филозофски и Пољопривредни факултет основани су у Новом Саду 1954. год, и заједно чине језгро из кога ће се шест година касније развити Универзитет у Новом Саду. У време оснивања они су били део Београдског универзитета, који је пружао комплетну логистичку помоћ. Новосадски универзитет је званично основан 28. јуна 1960. год, указом о проглашењу закона који је донела Народна скупштина Републике Србије.
Универзитет у Новом Саду је данас највиша образовна, научна и уметничка установа у Војводини, друга по величини у Србији, на којој високо образовање стиче преко 50.000 студената.
Новосадски универзитет обухвата укупно 14 факултета, у оквиру којих се реализује око 360 акредитованих студијских програма, на нивоу основних, мастер, специјалистичких и докторских студија. Седиште у Новом Саду има девет факултета, од чега је седам смештено у универзитетском кампусу – Филозофски, Правни, Пољопривредни, Технолошки, Факултет техничких наука, Природно-математички и Факултет спорта и физичког васпитања. Медицински факултет се налази у кругу Клиничког центра, а Академија уметности на Петроварадинској тврђави.
Пет факултета који припадају Новосадском универзитету, имају седишта у другим градовима Војводине. Економски, Грађевински и Учитељски факултет на мађарском наставном језику имају седиште у Суботици, Технички факултет “Михајло Пупин” у Зрењанину, а Педагошки факултет у Сомбору.
У саставу Новосадског универзитета су и три института – Институт за низијско шумарство и животну средину, Научни институт за прехрамбене технологије и Институт БиоСенс за информационе технологије биосистема. Студентима, професорима и истраживачима доступна је централна библиотека, библиотеке факултета и института, као и Библиотека Матице српске, у којој се налази више од 3.000.000 публикација. Универзитет је до сада учествовао у преко 300 партнерских и координаторских међународних пројеката, међу којима су програм Хоризон 2000, Ерасмус и Темпус.
Универзитет у Новом Саду има универзитетски кампус, површине 259.807 м2. Налази се на левој обали Дунава, у делу града који се назива Лиман 1. Овде се налази већина факултета, административна зграда Универзитета, два студентска дома (Слободан Бајић и Вељко Влаховић), студентски ресторан (велика менза), хотел са апартманима за привремени смештај младих наставника и сарадника, Завод за заштиту здравља студената, Студентски центар, многе научне, спортске, културне, информативне, стручне студентске организације, као и лепо уређен студентски трг.
Новосадска омладина која студира у свом граду је веома бројна, а долази и велики број студената из целе Србије, као и из иностранства.
Али студирање није само учење, већ и дружење. Нови Сад је град у којем су се вековима преплитале различите културе, нације, језици… То је град који је успео да сачува свој опуштени дух, равничарски мир и љубазност.
Град у којем су једни другима “гари”, где је Дунав море и где најпознатији сендвич носи назив “Индеx сендвич”.
А ко га није пробао, као да није студирао у Новом Саду. Град је домаћин бројним фестивалима и манифестацијама – Еxит, Улични свирачи, Стеријино позорје, Каледиоскоп културе, Џез фестивал… и све је то иделна прилика за добар провод студената.
Студентски културни центар је установа од великог значаја за културни живот студената и младих у Новом Саду. Најзначајније манифестације у продукцији СКЦ НС су: Ритам Европе, То Be.Punk Фестивал, Новосадски стрип викенд, Фестивал савременог плеса Tanz Plaz, Позоришни фестивал Упад.
За међународни дан студената узима се 17. новембар, у спомен на дан када су нацисти 1939. год. убили неколико чешких студената, а преко 1.200 студената послали у концентрационе логоре, због протеста против окупације Чешке. Дан студената Београдског универзитета је 4. април, дан када је убијен Жарко Мариновић, 1936. год, студент права и члан КПЈ, током студентског штрајка. То само потврђује да су током историје студенти увек били корективни фактор за све аномалије друштва, они који су међу првима подизали глас на неправду. Студенти су представљали авангарду младих, која промовише нове трендове на свим пољима друштва. Таква авангарда је данас веома бројна у Новом Саду.
Преузмите андроид апликацију.