Почетна > Нови Сад

Актуелно Нови Сад

У Новом Саду ниче 500 нових градилишта, а у Петроварадину ексклузивна насеља

У Новом Саду ове године ниче близу 500 нових градилишта, а са сремске стране највише их је у Сремској Каменици, док многобројне инвеситиције чекају у реду за реализацију. Сремска страна, поготово Мишелук су све интересантнији инвеститорима, како за изградњу обичних станова, тако и луксузних вила намењених онима са дебљим џепом.

План да део Петроварадина, познат по тркама и брзој вожњи буде модерно блоковско насеље попут Новог Београда датира још из седамдесетих година.

Тада се Мишелук у градским плановима спомињао као зона за породично становање, јер је постојала идеја да се Нови Сад шири ка сремској страни, односно баш на овом простору. Данас је насеље Мишелук слабо насељено и ту се углавном налазе породичне куће.

Градоначелник Новог Сада Милош Вучевић је у ранијим изјавама казао да ће потпуно бити промењен Мишелук, да је тамо зграда РТВ на једном крају, и болницу на другом и да остаје предиван потез који треба да се развија, али ту треба да буде и обданишта, школа, паркови…

Протеклу грађевинску сезону у Новом Саду обележила је изградња близу 10.000 станова, а већина има своје купце, јер ретко која некретнина остаје без новог власника.

„Имамо понуде станова у граду, затим у Петроварадину, Ветернику, а од недавно и на Мишелуку који је купцима све атрактивнији. Један од пројеката на сремској страни је “Холивудско брдо” који се састоји из два дела. Први се састоји од вила, а други део су комерцијални станови. За виле тече резервације и има интересовања. Цене варирају од тога шта купац жели. Што се тиче станова у “Холивудском брду” она је 1.600 евра плус пдв за квадрат“, казао је Војислав Ристић регионални менаџер сектора новоградње из агенције за некретнине “City Expert”. По његовим речима ова агенција ради као продајни тим за 40 инвеститора из Новог Сада, а послују у Београду и Нишу, а од купаца не наплаћују провизију.

Профил купаца како је даље појаснио за станове су махом породични људи који желе да побегну од градске гужве, јер је пројекат планиран на четири километра од Променаде.

„Постоје и они који продају своје станове у центру града и на Лиману и купују веће некретнине на ободима града. Њима су интересантни Ветерник, Камењар, Мишелук и слично. Просто желе да имају боље услове за своју децу“, каже Наташа Николић агент за продају из поменуте агенције.

Када је реч о Ветернику ту су цене приступачније, па је рецимо у понуди вила од осам стамбених јединица, по цени од 1.400 евра плус ПДВ за квадрат па навише.

Ову годину ће свакако обележити и улагања у саобраћајну инфраструктуру, односно на првом месту изградња моста у продужетку Булевара Европе, али изградња подземних гаража у центру града. Прво би по мишљењу струке требало да растерети саобраћај у Новом Саду, а нова паркинг места да помогну у решавању дугогодишњег проблема који Нови Сад има, а то је недостатак паркиралишта.

По свој прилици неће бити ни застоја у станоградњи. Ни пандемија, ни рат у Украјини не утичу на ову област пословања, јер према подацима новосадске грађевинске инспекције током 2022. године је констролисано 959 како завршних темеља тако и објеката у изградњи. Од наведеног броја на 491 адреси инспектори су преконтролисали изградњу нових објекта, односно оних на којима су завршени темељи, а 468 у завршној фази.

На сремској страни, а по подацима новосадске инспекције које је добио “Дневник” највише их је у Сремској Каменици и то 104. Од тог броја половина се односи на завршне темеље, а остатак на готове објекте. Ништа мање инвеститорима није занимљив ни Петроварадин, где је такође инспекција ове године преконтролисала 83 градилишта. Пола се односи на завршне темеље, а пола на објекте у завршној фази изградње.

Оно на шта је пандемија утицала је свакако бежање Новосађана из центра града у ободна места, па су у складу са тим и инвестори почели све чешће да граде такозване урбане виле, односно зграде са мање станова и то у Сремској Каменици, Петроварадину и Ветернику. Прошле године су агенти за некрентине са којима смо разговарали напомињали да парцела у самом граду има све мање, те да се све чешће продају оне у околним местима, што је резултирало тиме да је све више зграда управо са сремске стране. Од недавно Петроварадин је постао место где се граде и лукузне виле различитог садржаја и то затвореног типа.

Muzej „Tamburica festa“ dobija najdragoceniji eksponat – Tamburicu Janike Balaža

 

Преузмите андроид апликацију.