На бројне вести о вршњачком насиљу и нетолеранцији, стиже једна потпуно другачија – из Математичке гимназије. Ученици су осмислили апликацију којом желе да својим вршњацима избеглицама олакшају навикавање на ново окружење.
Када си избеглица најболнија ствар је када се једног дана пробудиш и схватиш да си изгубио сву слободу и да не одлучујеш више ти о свом животу – порука је глумице Бранке Катић. Ђаци и професори у Србији пријавили су се да чују њихове приче и да на дан ходају у њиховим патикама.
Двојица ученика Математичке гимназије осмислила су апликацију која избеглицама са Блиског истока олакшава учење српског језика. Планирају да је прошире и за избегле из Украјине.
„Апликација је замишљена да изгледа као Дуо линго и личи на Дуо линго апликацију и треба да пружи избеглицама да науче основе српског језика“, објашњава ученик Математичке гимназије Даријо Радојчић.
Директорка Математичке гимназије Мирјана Катић указује на то колико је важно помоћи другима.
„Имамо ученике и запослене који су заиста они који увек пруже руку људима када им је то потребно. Немојте да заборавите да је то најбитније у животу“, истиче Мирјана Катић.
Више од 80 милиона људи приморано је да бежи из својих домова. Истраживања не охрабрују – говор мржње и ксенофобија међу младима и даље расту.
Пројекат „У њиховим патикама“ међутим показао је да млади и те како умеју да пруже подршку онима којима је потребна.
„Да поврате вредности толеранције, родне и сваке друге равноправности, недискриминаторног приступа, не само у школама него и изван школе, у нашим породицама“, поручује Ђурђица Ергић из Министарства просвете.
„Предуслов за то је да локалним девојкама и младићима сви заједно омогућимо приступ провереним подацима и информацијама на основу којих ће моћи да формирају своје ставове. Видели смо током претходних месеци да сте развили различите идеје, да сте показали креативност, а оно што је најбитније – показали сте емпатију „, каже Стефани Краусе, в. д. шефице Представништва Агенције Уједињених нација за избеглице у Србији.
За сада 120 деце избеглица похађа основну школу, а 44 средњу. На факултету је четворо.
„Иако је образовање за децу избеглице јако тешко, у Србији имамо добрих примера, и они брзо по доласку у Србију могу да похађају школу“, додаје Стефани Краусе.
Пројекат „У њиховим патикама“ организовала је Агенција за избеглице Уједињених нација, а награђени су и средњошколци из Бујановца и Сомбора.
Преузмите андроид апликацију.