Нервни систем се развија кретањем, при чему се рачуна сваки покрет главе, руку, очију и слично, не само ходање.
Као последица слабијег кретања деца школског узраста данас се суочавају са бројним проблемима па више од 80 одсто њих има неправилно држање тела а све је више и малишана са равним стопалима.
Пре 30 – 40 година само је 10 одсто деце имало проблем са држањем тела, разлог за то је управо кретање, због којег пате данашње генерације, рекао је у изјави за РТВ креатор „НТЦ“ система учења др Ранко Рајовић.
О последицама (не)кретања у служби психофизичког развоја деце говориће на бесплатном вебинару „Прво скочи, па реци спорт“ који организује портал Детињарије, управо доктор Ранко Рајовић, специјалиста интерне медицине, магистар неурофизиологије, доктор спортских наука, као и аутор „НТЦ“ система учења.
У изјави за РТВ каже да су два главна проблема са којима се суочавају деца и родитељи данас – недостатак кретања и недостатак досаде.
Из најбоље намере родитељи праве грешке током раног развоја детета. Једна од њих је и куповина „специјалних“ љуљашки за бебу, које заправо не користе правилном развоју детета.
„Нпр. беба кад се подиже на две руке, почиње да се врти лево – десно по 50 пута дневно а родитељи ту греше јер држе дете у креветићу где се окрене 2-3 пута.
Данас родитељи купују специјалне лежаљке за бебе, то су тзв. релаксатори, који заправо не дају детету да се помера.
Као последицу тога имамо слабије повезивање регија мозга – кукови, леђа, врат и глава се не померају. Беба која је почела да се диже на две руке мора да се врти, нек се помера 100 пута, сваки дан, јер су то јако важни покрети за развој мозга. Мозак формира све своје регије и повезује тако што се крећемо“, каже Рајовић.
Он додаје да је трчање, скакање, превртање најбоље за правилан психо-физички развој детета, дакле, дечја игра… Пустите децу да им буде досадно, нек се играју, не треба им телефон и тв у соби.
Када је реч о правилном избору спорта за дете др Рајовић каже да не треба журити са специфичним спортовима где се развија само одређена група мишћа.
„За дете је најважније да најпре ојача све мишиће и развије све покрете па тек онда може да крене на специфични спорт. Не можете слати дете на специфичан спорт ако има проблем са држањем тела. У старој Југославији нпр. 7-11 одсто деце имало је проблем равних стопала а данас више од 50 одсто.
Сводови стопала нису подигнути јер се деца све мање крећу“, објашњава Рајовић.
Он саветује родитеље „дајте деци лопту, стони тенис је исто одличан спорт за развијање координације око – рука“…
Пред почетак нове школске године др Рајовић има савет и за учитељице које желе мало другачији атмосферу у учионици у којој ће уживати сва деца – један ластиш, биће довољан да разбије устаљени распоред часова.
Šta možete da uradite ako vaše dete nema prijatelja u školi?
Преузмите андроид апликацију.