Браунау, градић на граници Аустрије и Немачке, познат по томе што се у њему родио Адолф Хитлер, од јуна би могао да постане познат и по скулптури која ће овде бити подигнута у част српског петала дугопевца коме су немачки цариници 1918. на мосту преко реке Ин одрубили главу.
„Прича потиче са краја Првог светског рата, када је немачки војник, повлачећи се кући са југоистоцног ратишта са собом понео петла, дугопевца кога је нашао у Србији и заволео га. Међутим, када је из Браунауа са петлом у наручју кренуо мостом да пређе у Баварску, немачки цариници су га зауставили и петлу одрубили главу“, објашњава за Танјуг Зоран Шијаковић, локални секретар за културу који је и иницијатор идеје о постављању скулптуре.
Вест о војнику и српском петлу са којим је провео године, спријатељио се и заволео га објављена је, прича он, 29. јуна 1918. године на насловној страни локалних новина, а сто година касније захваљујући локалном новинару опет је допрла у јавност.
„У част том српском петлу ми подижемо бронзану скулптуру. То је моја иницијатива и током јуна петао ће бити постављен на мости на реци Ин“, прича Шијаковић кога су салцбуршки медији уврстили у 100 најпопуларнијих суграђана, а Влада Горње Аустрије одликовала за стваралачки рад.
Шијаковић у причи о петлу подсећа да су многе животиње биле хероји Првог светског рата, а неке су имале и мање званичну али кључну улогу за морал војника у рововима, подсећале их да размишљају о животу и данима које ће поново живети.
Саговорник Танјуга подсећа да је Француска пре пар година одлучила да призна улогу животиња у рату а Велика Британија је 2004. у Лондону поставила велики споменик у част њиховом доприносу.
Браунау је, како каже, стигматозован као Хитлерово родно место због чега се сви труде да допринесу да град изађе из тог негативног имиџа.
У Браунау се сваки дан вијори српска застава а то је, додаје и град у којем је сахрањено 16 Срба из времена Првог светског рата.
„Тај део града целе године предочава слике прошлости“, каже Шијаковић и додаје да сваке године на Видовдан одлазе на гробље да тим Србима одају почаст, који су ту, како историјски извори јасно говоре, били у логору ратних заробљеника „Криегсгефангененлагер“, формиран1915. године.
Удружење Даница, које је основао у Салцбуругу 1999. године у циљу неговања српске традиције и културе, тој теми је пре пар година посветило музејску поставку „Срби у Браунау – 100 ГОДИНА“, која је, каже доживела неочекивано велику успех, а на отварању изложбе видео линком се обратио и тадашњи министар спољних послова Себастијан Курц.
Додао је да су први чланови Удружења били некадашњи студенти салзбуршког универзитета Моцартеум, пореклом са простора бивше СФРЈ и да је њихово музичко образовање условило вртоглави развој вокално-инструменталног ансамбла. Чланови Данице баве се и другим врстама уметности, сценским приказима …
Тај ансамбл један је од ретких интерпретатора српске изворне народне и староградске музике у Аустрији. Осим виртуозности на аутентичним инструментима и вишегласног певања, карактерише и га и вишејезичка интерпретација песама, што је ансамблу дало додатну аутентичност и отворило врата разних фестивала.
Kako zaštititi poljoprivrednu proizvodnju? – Dunav osiguranje
Преузмите андроид апликацију.