Почетна > Бизнис
Бизнис

У Европи се затварају фабрике ђубрива

Понавља се сценарио из времена пандемије – све више произвођача ђубрива привремено затвара погоне јер им је производња у тренутним приликама неисплатива. Пад потрошње на одређеним тржиштима, посебно у Европи, постаје забрињавајући.
Фото: Unsplash/no_one_cares

Тако је „Јара интернешенел”, један од највећих светских произвођача ђубрива, пре неколико дана објавила је да ће затворити фабрику у Италији.

Стручњаци сматрају да ова информација тренутно није толико велики проблем у контексту игре великих бројева на целокупном тржишту, јер су укупни капацитети у италијанским погонима око 1,2 милиона тона ђубрива, али оно што забрињава јесте да ово може бити почетак тренда.

Напомињу да су цене природног гаса у Европи стабилне, али глобална цена урее већ дуго пада, што је навело „Јару” да смањи производњу. Зато би требало, сматрају, да пољопривредни произвођачи из Европе буду обазриви и можда сад размотре куповину неких врста ђубрива која ће им бити потребна.

„Међутим, ово би могло да значи да ћемо имати још оваквих примера. Ако затворимо другу, трећу и четврту фабрику, таква ситуација почиње да мења однос понуде и тражње“ изјавио је Џош Линвил из „Стонекса”.

У овом делу Европе криза се већ осећа. Станко Поповић, власник „Еликсир групе”, која је водећи домаћи произвођач минералног ђубрива, каже да је највећа и једина фабрика ђубрива у Румунији, капацитета око 1,5 милиона азотних и сложених ђубрива НПК, већ прекинула са радом. Према његовим речима, стали су погони и једине фабрике азотних ђубрива у Мађарској са сличним капацитетима.

Не ради ни фабрика у Литванији, а много произвођача послује са смањеним капацитетом. Рецимо, хрватска „Петрохемија” Кутина ради са можда 30 одсто капацитета. Произвођачи се махом жале на неисплативост производње јер је она често скупља од продајних цена на тржишту.

„Пала је тражња од 30 до 50 евра на целокупном европском тржишту. Истовремено, у Бразилу и Индији имамо раст продаје од три до пет одсто. Европа је у некаквом проблему, док у свету ни близу није смањена потрошња као овде“ каже Поповић.

Сматра да је пад потрошње у директној вези са нестабилностима на тржишту житарица. Пољопривредници су ђубриво, семе, пестициде и нафту у прошлој сетви плаћали по највишим ценама, а касније је откупна цена усева била и двоструко нижа него годину дана раније.

„Crni petak” donosi sniženja, ali i prevare

Преузмите андроид апликацију.