Почетна > Бизнис
Бизнис

У Европи се све чешће тестира четвородневна радна недеља

Овдашњи синдикати сматрају да је рано о томе преговарати у Србији, а закон о раду предвиђа радну недељу до 40 сати (минимално 36 сати). Крајем ове године Шкотска планира да почне да тестира радну седмницу која ће трајати четири дана.
Фото: Pixabay/Tama66

Међутим, оно што Шкотску разликује од осталих земаља у којима је направљен овакав експеримент јесте то што ће се пилот-пројекат спроводити у јавном сектору. Пошто пројекат треба да траје годину дана, тамошња влада верује да ће за то време ову идеју прихватити и приватни сектор.

Ранија истраживања су показала да се чак 80 одсто радника позитивно изјаснило о скраћењу радне недеље, док 65 одсто њих мисли да би у том случају били ефикаснији.

Идеја о четири радна дана седмично, коју су раније већ пробале поједине приватне компаније у различитим државама, али и владе Јапана и Новог Зеланда, наметнула је питање имају ли послодавци интерес да прихвате скраћење радног времена и ко ће да покрије губитке, уколико их буде.

Логика којом се водила шкотска влада у пилот програму, као и они који су раније тестирали четвородневну радну недељу, јесте да ће краћи радни дан или недеља поправити опште стање запослених, па ће тако бити задовољнији и одморнији, а самим тиме и продуктивнији, па губитка неће ни бити.

За послодавце у Шкотској ово би могло да се испостави као добар потез, јер би им помогло да лакше привуку раднике будући да су због недостатка радне снаге (условљене Брегзитом) у појединим секторима суочени са растућим притисцима да повећају плате и обезбеде боље радне услове.

SAD: Proizvodnja u septembru u padu jedanaesti mesec zaredom

Преузмите андроид апликацију.