Средином протекле седмице, у центру Новог Сада отпуштено је последњих 50.000 стерилних мужјака азијског тиграстог комарца обојених флуоресцентним бојама, изјавио је директор Директората за радијациону и нуклеарну сигурност и безбедност Србије Слађан Велинов.
Тиме је, како каже, завршено отпуштање из серије од укупно 200.000 јединки, које је почело почетком августа. Идеја је заснована на томе да се женке азијског тиграстог комарца паре само једном у току живота и ако то учине са стерилним мужјаком, не могу да оставе потомство.
Он наводи и то да је тај приступ познат као “техника стерилних инсеката” (СИТ), која користи нуклеарне методе за контролу штеточина на еколошки прихватљив и одржив начин.
Мужјаци комараца се стерилишу зрачењем (гама или рендгенским зрацима) које оштећује њихове сперматозоиде. Отпуштени стерилни мужјаци нису трансгени, нити радиоактивни.
Употреба зрачења је уобичајена пракса за стерилизацију медицинске опреме, крвних серума и прехрамбених производа (нпр. шкампа које купујемо у продавницама), као и за медицински третман људи (нпр. рендгенски снимак грудног коша, радиотерапија за лечење рака).
Као део интегрисаног сузбијања штеточина, техника има за циљ да смањи број комараца и тиме потенцијално заустави ширење болести у циљаном подручју.
Када је реч о комарцима, СИТ подразумева отпуштање стерилних мужјака који се не хране крвљу, јер због грађе усног апарата, физички не могу да убоду, па самим тим не могу да преносе болести. Техника се деценијама успешно користи широм света, највише у пољопривреди за сузбијање воћне муве. Отпуштање стерилисаних мужјака у програмима заштите поморанџи, мандарина и лимуна није резултирало штетним утицајима на животну средину, домаће животиње или људе.
Тако је она прилагођена борби против заразних комараца, јер утиче само на врсту комараца чији се мужјаци отпуштају, а нема нежељених и неповољних утицаја на животну средину.
Увођењем и интегрисањем СИТ –а, са класичним мерама сузбијања комараца штитимо животну средину и значајно смањујемо употребу инсектицида, као и ризик за појаву резистентности код инсеката.
Техника се примењује у Италији и Шпанији, а прелиминарна истраживања су почела у Црној Гори, Немачкој, Француској, Хрватској, Србији, Швајцарској и Португалији. Циљ пројекта је изналажење нових начина за сузбијање те инвазивне врсте комараца која може преносити вирусе денге, чикунгуње и зике, а такође и срчаног црва паса.
Преузмите андроид апликацију.