Повртари у Бегечу код Новог Сада почели су да ваде јесењу шаргарепу, a ове сезоне је имају на приближно истим површинама као и протеклих година, на око 600 хектара, по чему су највећи произвођачи шаргарепе на Балкану.
Уједно представљају и 80 процената домаће производње у Србији, преноси „Агроњуз”. Како се истиче, и ове године, као и прошле, производњу је обележила суша, с разликом што је ове била знатно већа, а лето још топлије.
Очекивања су зато да ће шаргарепе бити за око 20 процената мање него у редовним годинама. Просечан принос шаргарепе је око 50 тона по хектару.
Повртари користе француска и холандска семена, а колико треба улога да би се посејао хектар Бегечани напомињу да је немогуће израчунати, јер цене непрекидно иду навише.
Према информацијама од прошле године, бегечка шаргарепа је својим укусом и квалитетом стекла завидан статус и на европским и светским пијацама, па се више од 70 одсто домаће производње извезе у друге државе.
Бегечка шаргарепа 2017. године добила је ознаку географског порекла а тиме и заштиту бренда, што је потврда квалитета и великог рада свих оних који се баве узгојем ове врсте.
У медијима је објављен занимљив податак да само један већи произвођач произведе шаргарепе на од 130 до 150 хектара, што је довољна количина за целу Србију и што би значило да све остало може да се извезе.
Преузмите андроид апликацију.