Почетна > Србија
Србија

У Бакуу данас почиње Самит УН о климатским променама,учествује председник Вучић

Годишњи самит Уједињених нација о климатским променама ЦОП29 почиње данас у Бакуу, престоници Азербејџана и трајаће до 22. новембра, а окупиће лидере бројних држава, представнике бизниса и цивилног друштва са циљем да се убрзају акције за решавање климатске кризе.
Фото: Танјуг/Страхиња Аћимовић

На скупу ће учествовати и председник Србије Александар Вучић, који ће пре почетка самита имати билатерални састанак са председником Азербејџана Илхамом Алијевим, а током посете очекује га и низ сусрета са светским лидерима.

Церемонија свечаног отварања Самита на Олимпијском стадиону „Баку“ планирана је за уторак, а обратиће се домаћини – председник Азербејџана Илхам Алијев и генерални секретар Уједињених нација Антонио Гутереш.

Након церемоније отварања, на Самиту ће говорити више од 20 лидера држава, а председник Вучић биће други говорник, после председника Казахстана Касима Токајева.

ЦОП29 ће, у тренутку када глобалне температуре достижу рекордне вредности, а екстремне временске прилике утичу на људе широм света, покушати да унапреди конкретна решења за проблем климатских промена.

Фокус ЦОП29 биће на финансијама потребним земљама да драстично смање емисије гасова који производе ефекат стаклене баште и да заштите животе људи и средства за живот од утицаја климатских промена.

Међу кључним приоритетима ЦОП 29 је постизање договора о издвајањима за борбу против климатских промена, обезбеђивање да свака земља има средства за предузимање много снажнијих климатских акција, смањење емисија гасова стаклене баште и изградња отпорних заједница.

Учесницима Самита обратиће се и председник Турске Реџеп Тајип Ердоган, пољски председник Анџеј Дуда, као и председник Кипра Никос Христодулидис.

Словачку ће на Самиту представљати председник Петер Пелегрини, ЕУ – Шарл Мишел, Финску председник Александер Стуб, а Шпанију – премијер Педро Санчез.

Говориће и јордански краљ Абдула ИИ, премијер Белгије Александар Де Кро, премијер Велике Британије Кир Стармер, мађарски премијер Виктор Орбан, премијерка Данске Мете Фредериксен, премијер Чешке Петр Фијала, Грчке Киријакос Мицотакис.

Италију представља премијерка Ђорђа Мелони, Египат премијер Мустафа Мадбули, Албанију премијер Еди Рама, Северну Македонију председница Гордана Сиљановски-Давкова, Црну Гору председник Јаков Милатовић, а БиХ председавајући Председништва Денис Бећировић.

На конференицији ће се говорити и о приилагођавању земаља у развоју климатским променама и прикупљању новчаних средстава за то, а конференција ће такође бити пилика за земље да представе своје ажуриране националне акционе планове за борбу против климатских промена.

Конференције УН о климатским променама (ЦОП) одржавају се сваке године и представљају светски мултилатерални форум за доношење одлука о акцијама за решавање климатске кризе.

Циљ самита ЦОП је да се ограниче емисије угљен-диоксида (ЦО2) и да се смањи ниво глобалног загревања на 1,5 степени Целзијуса у односу на прединдустријски ниво.

Прва конференција ЦОП одржана је у Берлину 1995. године и од тада је циљ да се пронађу начини за заустављање климатских промена и да се смањи глобално загревање.

Током прошлогодишњег самита у Дубаију, државе су обећале да ће утростручити капацитет обновљивих извора енергије до 2030. године.

На досадашњим конференцијама такође су постигнути  договори у вези са климатским променама, а први је Протокол из Кјота усвојен 1997. године којим су се потписници обавезали на смањење ефеката стаклене баште у периоду од 2008. до 2012. године.

На ЦОП 21 постигнут је међународни договор којим је ограничено глобално загревање на „знатно испод 2 Целзијусова степена у односу на прединдустријске нивое, уз напоре да се не прелази граница од 1,5 Целзијусових степени.

У Паризу је 2015. године договорена и финансијска помоћ за земље у развоју како би се прилагодиле климатским променама и ублажиле њихове последице, а развијене земље су обећале да ће мобилисати 100 милијарди долара годишње до 2020. године са циљем повећања тих средстава у будућности.

На ЦОП27 договорена је одлука о стварању посебног фонда за земље које су претрпеле велике губитке и штете услед климатских промена попут поплава, суша, урагана и других временских непогода.

Азербејџан ће ове године председавати ЦОП29, јер је ротирајуће председавање самитима УН о климатским променама прешло на централну и источну Европу, док ће наредне године Бразил бити домаћин самита ЦОП30.

 

 

 

Vučić: Verujem u snažnije partnerstvo sa SAD pod vođstvom Trampa

Преузмите андроид апликацију.