Почетна > Индекс
Индекс Србија

Тужба студената Правног факултета боља од оних са Харварда

Тим студената Правног факултета Универзитета у Београду (УБ) оставио је иза себе колеге које студирају право на Харварду, Кембриџу, Лондонској школи економије и политичких наука – на својеврсној олимпијади за правнике недавно одржаној у Бечу освојио је друго место у надметању за најбољу тужбу.
студената
Фото: Pixabay/Daniel_B_photos

Вицешампиони постали су у конкуренцији 365 факултета из целог света на 29. такмичењу „Willem C Vis Moot” из Међународне трговинске арбитраже. Једанаест студената са основних и мастер студија предводила је доцент др Милена Ђорђевић, која предаје арбитражно и међународно трговинско право на Правном факултету у нашем главном граду. Тај тим чине Ања Караџић, Дуња Томашевић, Нина Митровић, Мила Пејић, Душан Јаблан, Јован Бећирић, Вукашин Станковић, Лука Милошевић, Зоран Кобал, Жељко Лоци и Лука Стојиљковић.

Ђорђевићева за наш лист објашњава да су испред српског тима, у конкуренцији за најбољу тужбу, били једино академци из Хајделберга, док су треће место освојили студенти са Универзитета у Берну.

Студенти су се надметали у још три категорије: најбољем одговору на тужбу, најбољем усменом наступу и избору за најбољег говорника.

Трговинско и арбитражно право је међу најразвијенијим дисциплинама правних наука, а Ђорђевићева истиче да је овај успех њених студената значајан не само за факултет, већ и за УБ и домаћу академску заједницу јер утиче на позицију универзитета на ранг-листама.

„Један од критеријума за бољи положај универзитета на светским ранг-листама је и успех академаца на међународним такмичењима. Овај успех наших студената управо томе доприноси и слави име Правног факултета у свету, на шта сам поносна. То осећамо када се појавимо на такмичењима, јер где год да дођемо сматрају нас фаворитима и на студенте са УБ се гледа као на академце са Харварда“, открива Милена Ђорђевић.

Ово постигнуће је значајно и због чињенице да се на Правном факултету у Београду више пажње поклања усменом испитивању, док у свету и код нас у практичном раду адвоката преовлађује писана реч.

Ђорђевићева истиче да је број адвоката у Србији који стекну прилику да усменим обраћањем победе на суду изузетно мали. За разлику од слике која нам се пласира у америчким серијама, и у САД то чини само пет одсто од укупног броја адвоката. Зато је, каже, ово такмичење изузетно значајно за студенте Правног факултета јер их практично обучава како да се усмено боре за своје клијенте.

Фото: WikimediaComonns/Goran Necin

„Значај овог надметања препознају и наше адвокатске канцеларије које тиму факултета редовно пружају финансијску подршку за учешће на такмичењу. А наши студенти такмичари налазе посао и пре него што дипломирају. Међу донаторима тима су и адвокатске коморе Београда и Србије, као бројна успешна привредна друштва из земље“, истиче Ђорђевићева.

Члан вицешампионске екипе Правног факултета, студент четврте године Лука Милошевић, каже да се осећа привилеговано што је добио прилику да учествује на овом надметању. Са колегама из тима стекао је велико искуство у седмомесечној припреми за надметање на факултету, која му претходи и у којој шире знања у односу на она која стичу на редовној настави.

„У тим улази само десетак студената, док наш факултет сваке године упише 1.400 бруцоша. Зато ми је привилегија и част што припадам овој екипи. Претходних седам месеци ми смо, у првом делу такмичења, писали тужбу на око сто страна која се односи на спор између две фирме које тргују палминим уљем и с њом смо освојили друго место. Успут смо се у Београду припремали за усмену презентацију ове тужбе коју смо недавно и изнели пред арбитрима у Бечу. У припремном периоду смо вежбали излагање на турнирима у Подгорици, Прагу и Београду, где је наступило око 60 тимова из целог света и где смо такође остварили запажене резултате. Ти припремни турнири су одржавани уживо, али смо и на многима наступили онлајн, као на пример у Шведској, где смо били трећи“, појашњава Милошевић.

Он истиче да успех српских студената увеличава чињеница да многе стране екипе имају неупоредиво веће буџете за ово такмичење што им омогућава приступ скупим уџбеницима и сајтовима са изворима судске праксе, који су им преко потребни.

Али да су и они успевали да дођу до њих захваљујући несебичној помоћи своје професорке Милене Ђорђевић, бивших чланова тима и адвокатских канцеларија које их спонзоришу.

Студенти Правног факултета наступили су на поменутом такмичењу 20. годину заредом. У претходним годинама имали су 14 квалификација у финалне рунде надметања.

Освојили су девет похвала у категоријама одговор на тужбу и најбоља тужба, где су 2013. понели и прво место. Имали су и 17 засебних награда за најбоље говорнике, од чега једанпут и друго место, што су представници нашег државног врха умели да препознају и често их угосте.

Иначе, Правни факултет је у последњих 15 година освајао и прво место на међународном такмичењу из медијског права, треће место на светском надметању из инвестиционе арбитраже, а студенти су више пута побеђивали на националним такмичењима из разних области, укључујући и заштиту од дискриминације, 2020. и 2021. године.

Hiljadu studenata iz osam država na „Građevinijadi” i „StudFest“-u

Преузмите андроид апликацију.