Почетна > Свет
Свет

Турска тражи да лидери Г20 испуне захтеве Русије у вези извоза жита

Анкара је затражила од светских лидера да олакшају осигурање руских житарица и ђубрива од стране лондонске компаније Лојд и да Москви поново омогуће приступ међународном платном систему SWIFT, преноси Блумберг позивајући се турске званичнике упознате са разговорима.
Фото: Танјуг/AP/Sergei Karpukhin, Sputnik, Kremlin Pool Photo

Турски председник Реџеп Тајип Ердоган позвао је неколико лидера Групе 20 да испуне неке од руских захтева за оживљавање споразума, који је омогућавао украјинске испоруке жита и смањио глобалне цене хране.

Ердоган, који је помогао у посредовању у првобитној Иницијативи за црноморско жито 2022. године, врши притисак на састанцима иза затворених врата са лидерима током самита Г-20 у Њу Делхију овог викенда, рекли су Блумбергу извори упознати са разговорима.

Турска је поручила својим партнерима да Црноморског споразума за жито може оживети ублажавањем неких санкција за које Москва тврди да је спречавају да увози пољопривредну опрему као што су трактори или резервни делови, навели су турски званичници под условом анонимности.

Вашингтон и савезници одбацују тврдње Русије да санкције ограничавају извоз пољопривредних производа из Москве и до сада су противиле позивима да се ублаже санкције, наводи Блумберг.

Русија до сада није прихватила компромис који су предложиле УН, а који би подразумевао оснивање подружнице санкционисане државне пољопривредне банке Роселхозбанк и да јој дозволи приступ SWIFT-у, саопштило је неколико европских дипломата.

Они су саопштили да Турска на састанцима у Њу Делхију често помиње статус преговора о житу.

Анкара покушава да пронађе консензус током настојања да оживи споразум о житу из кога се Русија повукла у јулу када је одбила да гарантује безбедност за бродове са украјинским житарицама у Црном мору, додао је индијски званичник.

Неизвесност у погледу будуцности испорука једног од највецих светских извозника житарица, допринела је вишенедељној нестабилности цена пшенице на светском тржишту, као и порасту непријатељстава у Црном мору и око њега.

Украјина је преговарала са Румунијом и Бугарском о алтернативној поморској рути која би из Украјине пролазила преко румунских територијалних вода, саопштиле су европске дипломате, али би тај пут само делимично покрио неке од потреба Кијева, наводи Блумберг.

Путин: Контраофанзива Оружаних снага Украјине није проклизавање, то је неуспех

Преузмите андроид апликацију.