Курс турске лире пао је данас за још 8,0 одсто након што је председник Тајип Ердоган стао у одбрану централне банке која је прошле недеље оштро снизила референтну камату.
Ердоган је поручио да ће победити у свом „рату за економску независност“ упркос бројним критикама и молбама да преокрене курс.
Турска валута је пала данас на 12,49 лира према долару, на нови најнижи ниво након проклизавања током последњих 11 узастопних сесија.
Ове године је изгубила чак 40 посто вредности, укључујући пад од скоро 20 процената од почетка прошле недеље, преноси Ројтерс.
Ердоган је, наводи британска агенција, извршио притисак на централну банку да се окрене агресивном циклусу монетарног ублажавања у циљу, како каже, подстицања извоза, инвестиција и отварања радних места, упркос расту инфлације на близу 20 одсто и убрзању депрецијације националне валуте, што еродира зараде Турака.
Бивши заменик гувернера централне банке Семих Тумен, кога је Ердоган сменио прошлог месеца, позвао је на хитан повратак политици која штити вредност лире.
„Овај ирационални експеримент који нема шансе да успе мора се одмах напустити и морамо се вратити квалитетној политици која штити вредност турске лире и просперитет турског народа“, написао је он на Твитеру.
Лира ове године бележи далеко најлошији резултат међу валутама тржишти у успону, углавном због, како кажу аналитичари, „непромишљеног и преурањеног монетарног попуштања“.
Према евру, турска валута је потонула на нови рекордни минимум од 13,4035 лира.
Принос на референтну 10-годишњу државну обвезницу порастао је изнад 21 одсто први пут од почетка 2019.
Вредност турских државних обвезница деноминованих у доларима пала је за више од једног цента на данашњем раном трговању, показују подаци са Трејд веба.
Услед пада лире, главни индекс акција на берзи у Истанбулу је скочио 1,5 посто због неочекивано јефтиних процена њихове вредности.
Централна банка Турске је прошлог четвртка снизила референтну каматну стопу за 100 базних поена на 15 процената, што је знатно испод инфлације од скоро 20 посто, и наговестила је њено даље смањење.
Од септембра је референтну камату срезала за укупно 400 поена, што је, тврде аналитичари, „опасно погрешна политика“, имајући у виду дубоко негативне реалне приносе, и с обзиром на то да су практично све друге централне банке почеле да пооштравају монетарну политику или се спремају да то учине.
Преузмите андроид апликацију.