Почетна > Србија
Србија

Туристи дуже бораве у Србији, број ноћења преко милион

Министрака трговине, туризма и телекомуникација Татјана Матић изјавила је данас да је оборен рекорд броја ноћења из 2019. године и да је до сада у Србији преноћило око 10.187.000 туриста, те додала да ће Иницијатива Отворени Балкан и увођење нових зелених сертификата додатно допринети развоју туризма у нашој земљи.
Фото: Танјуг/Драган Кујунџић

Она је, гостујући на Телевизији „К1“ истакла да се број туриста у односу на претходне године смањио, али да је продужен боравак и број ноћи проведених у Србији.

„Број остајања туриста на годишњем нивоу у Србији некада је био 2,17 дана, а сада тај број износи 4,5 дана“, навела је Матић.

Додала је да је број страних туриста опао у односу на претходне године због ситуације са пандемијом, али да је зато број домаћих туриста и оних из региона који продужавају боравак на домаћим дестинацијама све већи.

Објаснила је да ће увођење нових дигиталних зелених сертификата олакшати страним туристима долазак у нашу земљу, те да ће се позитивно одразити на тиризам у Србији.

Указала је на значај, за српске туристе који желе да путују у иностранство, да Србија поново буде на зеленој листи земаља ЕУ, те уптила апел грађанима да се вакцинишу.

„Од периода када смо стављени на зелену листу ЕУ у јуну, до августа имали смо пораст долазака страних туриста од 75 одсто“, рекла је Матић.

С обзиром на тренутан број заражених, Матић сматра, да је вакцинација неопходна и за предстојећу зимску сезону.

Министарка је казала да се очекује успешна зимска сезона и изразила наду да ће бројеви инфицираних почети да падају.

Када је реч о Иницијативи Отворени балкан, Матић је казала да је она од великог значаја како за туризам тако и за целокупни привредни развој Србије.

„Драго ми је да смо сви схватили да је повезивање кључно и неопходно за развој земаља чланица Иницијативе. Ова иницијатива представља политичку зрелост пре свега наших лидера на челу са председником Александром Вучићем, али и господина Едија Раме и Зорана Заева“, рекла је Матић.

Лакше кретање и лакши пролазак граница у знатној мери поспешиће ефикасност транспорта и скратити административне процедуре, објаснила је министарка и додала да ће бржи проток на границама позитивно утицати и на размену радне снаге и размену трговинских добара.

„У договору са министарком рада Даријом Кисић Тепавчечић ради се и на слободном приступу тржишту рада земаља Иницијативе, преко електронског портала и то без радних дозвола“, рекла је Матић.

Упитана да прокоментарише наводе медија да ће се оваквом иницијативом повећати број радника који долазе из Албаније, министарка је поручила да је време да се одбаце предрасуде и сукоби из историје које су нас скупо коштали, ради добробити наших грађана, економије и привреде.

„Такве политичке флоскуле одавно су превазиђене, поготову за људе који су опредељени за европске вредности и стандарде“, казала је Матић истичући заначај јединства у региону за улазак Србије у ЕУ.

На крају скупа регионалне иницијативе „Отворени Балкан“, на којем су се у Нишу од 12. до 14. окупили министри финансија, пољопривреде, рада и запошљавања влада Србије, Албаније и Северне Македоније, потписана су два закључка са радних састанака, у којима су дефинисане све активности које ће се спровести до самита који се крајем децембра одржава у Тирани.

Како је саопштено из Владе Србије, реч је о активностима које ће допринети олакшавању трговине, сарадње у области безбедности хране, фитосанитарне и ветеринарске инспекције, као и слободном приступу тржишту рада грађана три земље.

Šta sve donosi povezivanje sa KOVID sertifikatima EU?

Преузмите андроид апликацију.