У Србији су нека од најтраженијих занимања трговци и продавци, ИТ стручњаци и административни радници, док тржишту рада највише недостају занатлије, рекао је данас представник Инфостуда Милош Турински.
Он је за Танјуг навео да је до јуна ове године на Инфостуду објављено више од 38.000 огласа за посао, што је за 10 одсто мање него у истом периоду прошле године, када их је објављено око 42.000.
Према речима Туринског, постоји велико интересовање и послове у машинству, електротехници и угоститељству.
Додао је да су поменута занимања најтраженија већ годинама и да у том смислу нема велике разлике у односу на прошлу годину.
„То су најтраженији послови у последњих 15, 20 година. Трговина и продаја држи прво место од оснивања Инфостуда“, рекао је Турински.
Он је навео да ће ти послови бити тражени и у наредном периоду и додао да се може очекивати да ће убудуће и аутомеханичари, фризери, столари и водоинсталатери бити у дефициту.
Све више тржишту рада недостају и професионални возачи и кувари.
Турински објашњава да нема довољно занатлија јер је велики број квалификованих радника отишао у Западну Европу, док млади у Србији нису заинтересовани да се баве тим занимањима, већ желе да раде неке савременије послове.
„Морамо да радимо на едукацији, да млади схвате да ова занимања нису мање вредна и да могу да им донесу, сигуран и стабилан посао са једне стране, а са друге и високу зараду“, рекао је Турински.
Када је реч о занимањима која су најбоље плаћена,Турински наводи да предњаче послови у ИТ сектору, где је просечна зарада око 1.700 евра, а добро су плаћени и занати, где зарада може да износи до 3.000 евра.
„ИТ сектор је ове године претрпео благу кризу и ту имамо благи застој у запошљавању, али очекујем да ће се то променити већ почетком следеће године“, рекао је Турински.
Пандемија је донела бројне новине у начину пословања, попут рада од куће који је постао пракса у многим фирмама, а Турински истиче да се на годишњем нивоу нуди око 4.000 послова које омогућавају рад од куће или са неког удаљеног места.
„Довољно је да имате лаптоп, интернет или мобилни телефон у зависности од позиције и посла којим се бавите“, рекао је он.
Додао је да је дигитална писменост важна за сваки посао и да се очекује да људи знају да користе барем основне алате попут мејла, видео програма и конекције.
Evrozona: Industrijska proizvodnja u junu mesečno porasla za 0,5 odsto
Преузмите андроид апликацију.