Колико пута сте у радњу кренули по једну ствар, а вратили се се са две пуне кесе? Компулсивна куповина не само да утиче на кућни буџет, већ доводи и до великих количина беспотребно бачене хране.
Ипак, они који су на првој линији фронта, односно запослени у ланцима самопослуга, објашњавају које су то кључне грешке које купци праве приликом куповине и на који начин можете да уштедите.
Гледајте цену по количини
Често се људи залете и купе производ који је најефтинији на полици, али не обрате пажњу на грамажу производа. Напослетку, често се испостави да по јефтинијој цени, добијате и мању грамажу, објашњава асистент менаџера у једном ланцу самопослуга.
Самим тим, уштеда коју сте мислили да сте направили у свом новчанику, је само варка.
Бирајте смрзнуте производе
Добра солуција за штедњу је и куповина смрзнутих пекарских производа. Цена на пример килограм кифлица је значајно јефтинија него да их узмете већ готове у пекари у истој радњи. И док са једне стране захтева додатно време у припреми, ипак сами одређујете када ћете их спремити и увек имате топао и свеж производ.
Пробајте пре него што купите
У многим ланцима хране у Америци дозвољено је да пробате производ пре него што га купите, док је ова пракса код нас најћешће везана за пијаце.
Ипак, можда постоје неки узорци хране која вам се свиђа, па тако није на одмет да ипак питате продавца пре него што „зажалите“ што сте нешто прескочили, или сте пак купили, али нисте сигурни да ће вам се свидети.
Нека вас не завара попуст
Џеф Кембел, бивши лидер Whole Foods маркета, истакао је да је боље да се држите свог списка за куповину пре него да будете вођени попустима. Откуда то?
Наиме, радње најчешће кроз попусте скрећу пажњу на производе који се иначе не продају.
Иако вам то понекад може бити примамљиво, јер можете да откријете нове производе, најчешће представља беспотребан трошак како производ завршава негде на вашој полици у кухињи, скупљајући прашину.
Купујте бренд радње
Свако има неки бренд хране који посебно воли за одређене производе, али за ону робу за коју нисмо пробирљиви, најбоље је да потражимо производ ланца самопослуге у којој купујемо. Ти брендови су увек јефтиниј, а у разлици између квалитета и укуса, обичан купац не може да посведочи.
Обратите пажњу на рачун
Иако софтвер за касе по аутоматизму избацује цену која је повезана са баркодом, грешке су ипак могуће. Тако треба да обратите пажњу на свој рачун након куповине, јер може да се деси да су касири случајно откуцали двапут неки производ, или пак да у систем није убачена нова цена.
Уколико се и то деси, љубазно скрените пажњу запосленима, јер сигурно нису намерно направили грешку.
Купујте ујутру
Један од трикова да најбоље разумете како да смањите своју потрошњу је размишљање о дану у животу запосленог. Будући да је мање људи у радњи ујутро, тада ће обавити своје кругове снижења, прегледати инвентар и утврдити шта ће ускоро истећи. Ако случајно будете ту у првих неколико сати од отварања, бићете међу првима који ћете убирати плодове најбоље понуде.
Преузмите андроид апликацију.