Дисање је механичка радња без која нема живота, али ако уз нормални импулс за удах и издах укључимо и свест, користи могу бити невероватне.
Вежбе дисања спадају у су ефикасне, економичне и приступачне методе које немају утицај само на нашу свесност и смирење, већ и на укупно здравље. Јачи имунитет, већи капацитет плућа и побољшана циркулација само су неке од користи које можемо добити од јутарњег ритуала за који нам није потребно више од 15 минута.
Дисање: Механичка радња коју обављамо без размишљања, али која уз свесност може да побољша здравље
Дисање је механичка радња без које нема живота. Поред тога, када дишемо, у сталној смо интеракцији са спољашњом средином. Вежбе дисања су одличан начин да се наше „обично“ дисање не заврши само на неопходној радњи размене кисеоника између спољне средине и тела већ и да велики број функција буде обављен најбоље могуће. Познато је да од правилног дисања и адекватне количине кисеоника зависи рад срца, мозга, плућа.
Шта је несвесно, а шта свесно дисање
Бројне студије бавиле су механизмима несвесног али и свесног дисања, које подразумева додатно фокусирање наше пажње. Дошло се до закључака да када спроводимо бројне механичке попут корачања, јела, прања зуба или косе, уопште нисмо и не морамо бити мисаоно присутни. Мисли нам се обично расипају и мислимо на све друго само не на оно што чинимо тада. Исто је и са дисањем. То значи да фокусирана свест и посвећивање контроли дисања може да донесе позитиван утицај на наше тело и ум. Највећи ефекат је, према истраживањима, детектован код смањења стреса и анксиозности, али и здрављу плућа и имунитета.
Зашто су добре фокусиране јутарње вежбе дисања
Стручњаци на почетку разјашњавају једну заблуду: не морамо константно фокусирано на дисање, већ само повремено проверавати како дишете (у ком ритму и темпу) и кориговати ако има потребе. Особе које су под стресом могу бити у спазму (обично врата, раменог појаса или стомака). Такође, многи несвесно дишу „плитко“, само горњим делом трупа односно плућа и не узимају довољну количину ваздуха.
Свесно дисање најлакше ћемо практиковати једноставним вежбама које могу да се ураде било где, а најбоље да то урадимо ујутру. Тада ће и ефекат бити најбољи а корист вишеструка.
Прва вежба: Свесно дисање по режиму 4-7-8
Вежбе дисања са бројањем саветују се и практикују за смањење узбуђења и анксиозности у стресним тренуцима. Ово је редослед потеза:
-ставимо једну руку на стомак
-дубоко и лагано удишемо
-у себи бројимо до 4 и задржимо дах (један број – једна секунда, може и откуцај сата)
-бројимо истим темпом до 7
-потпуно издахнемо бројећи до 8.
Ову вежбу треба понављати док у стомаку и телу не осетимо смиреност. Пракса каже да је потребно највише 5 минута таквог дисања сваког јутра да би се осетио напредак побољшање.
Друга вежба: Дисање стомаком
Дисање стомаком је типична вежба за успостављање свесности и фокусираног дисања. Редослед потеза:
-легнемо на леђа
-ставимо једну руку на груди, другу на стомак
-дишемо дубоко кроз нос
-рука на стомаку се подиже, рука на грудима је на истој висини
-издахнемо кроз уста полако
-рука на стомаку прати спуштање стомака.
Циљ је избацити сав ваздух из плућа. Вежбу треба поновити од 5 до 10 пута.
Трећа вежба: Стојећи став и опуштање рамена
Трећа вежба је комбинација претходне две, али жемо је радити тако што стојимо. Редослед покрета:
-стојимо (може и уз зид или врата)
-ставимо једну руку на стомак а другу на груди
-дижемо у режиму 4-7-8
-поновимо вежбу од 5 до 10 пута.
За све три вежбе не треба нам више од 15 минута. Покушајте – ефекте ћете приметити већ у првим данима практиковања.
Ovo je vreme kada beba treba da prohoda: 4 znaka koja najavljuju da će se to brzo desiti
Преузмите андроид апликацију.