Истраживање које је трајало 32 године, а које је спровео Медицински факултет Универзитета Пенстејт у Пенсилванији показало је које би намирнице требало да једете с опрезом.
Потенцијална опасност лежи у чињеници да говедина, пилетина и млечни производи садрже сумпорне аминокиселине.
Студија је показала да конзумирање велике количине тих киселина може да доведе до већег ризика од кардиоваскуларних болести, па чак и до смртоносног исхода.
Озбиљно велики бројеви
Кад су истраживачи прегледали резултате готово 120.700 учесника из две дуготрајне студије, приметили су да они који су узимали двоструко већу количину сумпорних аминокиселина од оне која се сматра разумном „имају 12 одсто повећан годишњи ризик од развоја кардиоваскуларних болести и 28 одсто повећан ризик од умирања од тог стања током 32-годишњег раздобља истраживања“.
Такође су открили да највећи део сумпорних аминокиселина долази из хране попут говедине, пилетине и млечних производа.
„У новом истраживању се истиче да је исхрана богата животињским беланчевинама повезана с лошијим здрављем. А типична америчка исхрана садржи превише те хране“, каже нутриционисткиња Лиса Јанг.
„Студија такође показује да би исхрана која је здрава за срце требало да укључује више воћа и поврћа, као и биљне протеине попут грашка и орашастих плодова уместо меса и млечних производа.“
Није потребна елиминација ове хране
„Не морамо да елиминишемо храну богату сумпорним аминокиселинама, попут меса и млечних производа, али би требало да се усредсредимо на стварање здравих образаца исхране“, каже Јангова.
Namirnice zbog kojih nećete ni osetiti pad imuniteta tokom prelaznog perioda
Преузмите андроид апликацију.