Почетна > Живот и стил
Живот и стил

Три најпопуларније посластице које су освојиле срца широм света

На радост свих сладокусаца, из дана у дан имамо нове “слатке” посластице који одушевљавају непца и изазивају праву експлозију укуса. Од традиционалних рецепата пренетих с колена на колено до модерних кулинарских иновација, свет посластица обилује разноликошћу укуса.
Фото: Unsplash/Fidel Fernando

У наставку текста представићемо вам три рецепта који су тренутно најпопуларнији широм света:

Чизкејк (Cheesecake)
Фото: Unsplash/Lynda Kechiche

Ову посластицу сте сигурно бар једном пробали, пошто је у последњих пар година постао радо виђен “гост” на свим трпезама.

Иако многи верују да је настао у Њујорку, историјске чињенице говоре да је првобитна верзија торте са сиром настала пре 4000 година у Грчкој.

Верује се да је у Грчкој торта од сира била јединствени извор енергије, самим тим, била је неизоставни део сваког оброка, као што је и данас.

Данас постоје разне варијанте чизкејка, укључујући воћне преливе и различите додатке за укус.

Рецепт

Састојци:

200 г кекса по избору (нпр. млевена плазма)
100 г путера (отопљеног)
500 г крем сира
200 г шећера
3 јаја
1 кашичица екстракта ваниле
200 мл киселе павлаке
Сок од 1 лимуна
Прелив по избору (нпр. воћни прелив или чоколадни прелив)

Упутство:

Првобитно загрејте рерну на 160 степени. У мултипрактику или пластичној кесици, самељите кекс док не постане ситан. Ако користите кесицу, можете је згњечити ваљком или чашом. Добијене мрвице пребаците у чинију.

Додајте отопљени путер кексу и добро промешајте док се све лепо не сједини. Смесу од кекса распоредите у дно калупа за печење (пречника око 23 цм) и утисните је равномерно.

Ставите калуп са кексом у фрижидер да се хлади док припремате фил.

У великој посуди, користећи миксер или ручну мутилицу, умутите крем сир и шећер док не добијете глатку смесу. Додајте једно по једно јаје, мутећи након сваког додавања, док се све добро не сједини. Додајте екстракт ваниле, киселу павлаку и сок од лимуна. Наставите мешати све док се сви састојци не сједине и док смеса не постане глатка и кремаста.

Извадите калуп са кексом из фрижидера и лагано прелијте смесу од сира преко кекса. Поравнајте површину. Ставите калуп у претходно загрејану рерну и пеците чизкејк око 50-60 минута или док средина не постане чврста, а рубови благо златно смеђи.

Након печења, извадите чизкејк из рерне и оставите да се потпуно охлади на собној температури. Када се чизкејк охлади, ставите га у фрижидер и оставите да се добро охлади и стегне најмање 4 сата или идеално преко ноћи. Пре послуживања, можете прелити чизкејк са омиљеним преливом, као што су воћни преливи или чоколадни преливи.

Пажљиво одвојите ивице чизкејка од калупа ножем, затим пажљиво извадите чизкејк из калупа. Сечите на комаде и послужите.

Тирамису (Tiramisù)
Фото: Unsplash/Lynda Kechiche

Назив “тирамису” потиче италијанског израза “тира ми су” што значи “подигни ме горе” или “учини ме срећним”. Многи сладокусци сложиће се да је име прикладно јер један од главних састојака ове посластице је кафа, па постоји шанса да вас и разбуди.

Иако постоји више теорија о настанку тирамисуа, једна од везана је за град Трст у Италији. Према овој причи, ова посластица је настала у ресторану “Ле Беццхерие” у Трсту 1960-их. Власник ресторана, Роберто Лингуанотто, тврди да је његова бака, која је била куварица, измислила овај десерт.

Тирамису се сматра специјалним десертом италијанске кухиње и омиљеним избором посебне прилике, а ево и рецепта:

Састојци:

250 г масцарпоне сира
250 мл слатке павлаке (35% м.м.)
3 кашике шећера
1 кашичица екстракта ваниле
200 мл јаке црне кафе, охлађене
2 кашике ликера (опционо)
24 пишкоте
Какао прах за посипање

Упутство:

У великој посуди, миксером умутите масцарпоне сир, слатку павлаку, шећер и екстракт ваниле док не добијете глатку и кремасту смесу.
У мањој посуди, помешајте охлађену кафу са ликером од амарета, румом или марсала вином.

Узмите правоугаони или квадратни калуп за тирамису и направите слој пишкота на дну калупа, претходно натопите сваку пишкоту у кафи са ликером неколико секунди, пазите да не буду превише натопљене да се не би распале.

Преко слоја пишкота, равномерно распоредите половину припремљене смесе са масцарпоне сиром. Направите још један слој пишкота натопљених у кафи преко смесе са масцарпоне сиром.

Преко другог слоја пишкота, распоредите преосталу смесу са масцарпоне сиром и поравнајте је. Прекријте калуп пластичном фолијом и ставите у фрижидер да се тирамису стегне и охлади најмање 4 сата или преко ноћи.

Пре послуживања, поспите тирамису равномерно какао прахом.

Макаронси (Macarons)
Фото: Unsplash/Diana Polekhina

Историја макаронса почиње у 8. веку, када су се они по први пут појавили у манастирима на Сицилији у Италији.

Сматра се да су први облици макаронса били слични данашњим амарети колачићима. Тек у 19. веку се почела развијати и модерна верзија макаронса коју данас познајемо. Сматра се да је за то заслужан француски кувар Марие-Антоине Царêме-у, који је био познат по својој иновативној употреби кулинарских техника и састојака.

Међутим, права популарност макаронса дошла је касније, у 20. веку, захваљујући славној паришкој посластичарници “Ладурéе”. Управо су они створили признату и препознатљиву форму макаронса – два колачића спојена кремастим пуњењем између њих. Ладурéе је постао синоним за квалитетне макароне и данас је један од најпознатијих брендова за ову посластицу.

Данас су макаронси омиљени и популарни широм света, доступни у разним укусима и бојама. Овај слатки колачић је постао симбол елеганције и луксуза, а ево како се прави:

Састојци:

120 г бадемовог брашна
200 г шећера у праху
100 г беланаца (отприлике 3 јаја)
30 г шећера
Боја у праху или гелу (опционо)
Кремасти фил по избору (нпр. воћни џем)

Упутство:

У мултипрактику, самељите бадеме и шећер у праху заједно како бисте добили фину и глатку смесу. Процедите смесу кроз ситно сито да бисте уклонили евентуалне грудвице. Ово ће осигурати глатку површину макаронса.

У великој посуди, миксером или ручно, умутите беланца док не постану пена. Додајте шећер и наставите мућење док не добијете чврст снег.
Ако желите додати боју, сада је време да додате прехрамбену боју у праху или гелу у беланца. Додајте малу количину боје и пажљиво је сједините са снегом од беланаца.

Додајте половину мешавине бадема и шећера у праху у беланца. Нежно преклопите смесу помоћу шпатуле како бисте избегли губитак ваздуха.

Додајте преосталу мешавину бадема и шећера у праху у смесу од беланаца и поново нежно преклопите док се све састојци не сједине и добијете глатку и сјајну смесу.

Смесу пребаците у посластичарску кесу са округлом шпицом или користите једноставну кесу за замрзавање и исечите врх. На плех обложен папиром за печење, истискујте мале кругове пречника око 3-4 цм, остављајући размак између сваког круга.

Након што сте истиснули све кругове, ударите плех неколико пута о радну површину како бисте избацили евентуалне ваздушне мехуриће и постигли равномерну површину.

Оставите макаронс да стоје на собној температури око 30-45 минута, док се не формира танка корица на врху. Ово ће помоћи да се формира карактеристична текстура макаронса током печења.

У међувремену, загрејте рерну на 150°Ц.

Пеците макароне у загрејаној рерни око 15-18 минута, или док не буду чврсти и хрскави споља, али мекани изнутра. Пријатно!

Ове посластице су се прилагодиле различитим културама и може се рећи да су стекле глобалну популарност. Без обзира на то да ли су део породичне трпезе или слатких посластичарница, оне нас подсећају да треба да се препустимо слатким тренуцима и уживати у сваком залогају.

Recept dana: Salata sa pilećim mesom

 

Преузмите андроид апликацију.