Почетна > Живот и стил
Живот и стил

Три најчешћа мита о мачкама управо су пала у воду

Мачке јесу мистична створења, али су нам једне од омиљених животиња и најзаступљеније су међу кућним љубимцима.
Фото: Pixabay/Pexels

Имиџ „самосталне” животиње, није много нашкодио популарности мачака као кућних љубимаца. Сматра се да само у Великој Британији има чак 10 милиона припитомљених мачака. Неких 25 одсто домаћинстава има бар једну мачку, сматрало се у време кад је спроведена студија 2012. године.

Бројни стереотипи се везују за мачке и митове који круже о њиховом понашању. Сигурно сте били у прилици да чујете неке ствари о мачкама које су вам деловале сулудо, али будући да се помињу на сваком кораку, временом сте почели да верујете и сами у њих.

Уколико сте тек довели маче у свој дом или је ваш љубимац несташан, видите да ли сте подлегли веровању у три најчешћа мита, али ту су савети који вам могу бити од помоћи.

Фото: Pixabay/Pexels
Мачке се не могу дресирати

Уобичајена је заблуда да се мачке не могу дресирати попут паса и да је са њима знатно теже живети. Обе ове изјаве су мит, и могу бити штетне ако власник мачке у њих верује.

Ако власник верује да мачка не може бити издресирана, он аутоматски сматра да се проблеми у понашању мачке не могу решити. Ово у добром делу случајева доводи до тога да власник не жели више да брине о таквој мачки. Истина је међутим таква да се мачке могу научити основним облицима понашања као и извођењу разних трикова.

Фокус приликом дресуре би требало да је на наградама, уместо на томе да мачки говорите шта не сме да ради. Свака животиња, па и мачка ће пре разумети шта тражите од ње да уради, уместо да јој стално понављате “не”.

Када вам мачка покаже свој стомак, она жели да је мазите

Готово да нема особе на свету која када види мачку да лежи на леђима и открива свој стомак, нема нагон да је помази. Међутим у већини случјева то није оно што мачка жели. Мачке се понекад нађу у овом положају како би показале одбрамбени став.

Фото: Pixabay/Ityessuti

Ако мисли да не може да побегне, на леђима ће боље моћи да користи канџе и зубе. Мачји стомак је осетљив, па не би требало да схватате лично ако вас огребе или угризе ако је по њему помазите.

Излагање стомака може да буде и мачји позив за игру, а ваше руке и гола стопала не би требало да буду њена играчка, јер она није свесна своје снаге.

Мачићима није потребна социјализација

Упркос општем мишљењу једнако је важно и за мачиће као и за штенце да још као врло млади буду на правилан начин социјализовани. Период социјализације код мачака је у периоду од 2 до 7 недеље живота. Тада мачићи уче шта је безбедно, а шта не по њих.

Лоша социјализација доводи до тога да маче буде преплашено, да се скрива од ваших гостију, других кућних љубимаца и да реагује агресивно уколико покушате да је мазите. Мачићи који нису на време социјализовани теже у каснијем добу уче где треба да обављају нужду, константно су под стресом и на опрезу.

Опуштене мачке су безбрижне и као такве много склоније склапању пријатељстава. Оне само желе воду, храну, место за спавање и кутију за песак тачно онако како треба, а кад то добију, спремне су да почну да истражују друштвене везе.

Ако сте анксиозни, ваша мачка ће бити под великим стресом

Преузмите андроид апликацију.