Кошаркаши Војводине су се победом против Металца из Ваљева у суботу вече, попели на 4. позицију у кошаркашкој лиги Србије и тиме наставили да надмашују очекивања ове сезоне.
Велике заслуге за лепршаву игру Новосађана приписују се младом стратегу Милошу Исакову-Ковачевићу. Попут сезоне коју игра Војводина и развојни пут њиховог тренера је био бајковит, од кошаркашких секција на Медицинском факултету, до клупе КК „Војводина“ и стручног штаба сеониорске репрезентације Србије.
За рођеног Новосађанина, све се издешавало веома брзо. Тек што је испунио породичну традицију и окачио диплому медицинског факултета на зид, нашао се у тренерској улози у екипи Младости из Ветерника. Да није битно где радите, уколико радите квалитетно, потврђено је управо на случају Исаков-Ковачевића, који је свој позив од Муте Николића у стручни штаб Војводине „зарадио“ у нижим ранговима српске кошарке.
Када на добру основу, додате тренерске минијатуре Слободана Клипе, луцидност Муте Николића и искуство Светислава Пешића, добијате тренера који може да „раздрма“ успавани кошаркашки Нови Сад, врати веру у Војводину и привуче љубитеље кошарке на Спенс.
Да би се еуфоричне тезе из увода, преточиле у чињенице, потребно је прво обезбедити услове. КК Војводина је у сезону 2022/2023 ушла са буџетским рестрикцијама, ипак добрим партијама на старту подигли су очекивања јавности и „замаскирали“ финансијско стање у којем се клуб налази.
„Када се почне добро очекивања расту, али онда се деси реалност, па дођу и негативни коментари. Међутим, потребно је стрпљење и кроз један континуитет у раду, потпомогнут финансијским средствима моћи ћемо да станемо „раме уз раме“ са свим екипама у лиги. Тек тада се може мерити шта је успех а шта неуспех.“
„Ми смо имали озбиљне финансијске рестрикције ове године, град је помогао и то мора да се нагласи, међутим већина тог новца је отишла на отплаћивање дугова. Када смо правили селекцију тима на старту сезоне, били смо свесни да имамо буџет попут неких екипа које се боре за опстанак, те смо по томе формирали и амбиције“, објашњава Исаков-Ковачевић.
Поред ових чињеница, ни једног тренутка финасијска утакмица није служила као алиби за овај тим Војводине.
„У лиги имају екипе које послују са троструко и четвороструко већим буџетима, али ми и поред тога ирамо са њима утакмице на једну лопту. Имали смо скор 11-3, све у нашим рукама и ситуацију да нама долазе директни ривали за врх табеле на Спенс. Међутим, услед скраћене ротације, проузроковане повредама, није било реално одржати континуитет победа.“
Ни проблеми са повредама нису спутали Новосађане да се победом против екипе Здравља из Лесковца у полуфиналу Купа КСС, пласиралају на Куп Радивоја Кораћа. Жребом је одлучено да ће се Новосађани у четвртфиналу Купа у Нишу суочити са екипом Меге, док ће „врчити“ играти у другој половини жреба.
„Ми смо сви желели да добијемо Звезду или Партизан, из разлога што су то најјачи могући противници, који осим АБА лиге играју и Евролигу. Свесни смо да би било веома тешко са неког резултатског аспекта, али смо желели, када смо се већ пласирали на завршницу Купа, да то буде најјачи могући противник.“
Иако неће одмерити снаге на старту турнира са „вечитим“ ривалима, Мега је противник против којег Војводина може да тражи своју шансу.
„Било који противник са АБА педигреом је изузетна школа за нас. Знамо да Мега развија играче, пре свега за драфт. Пробаћемо да искористимо чињеницу да су млади и покушати да се „поиграмо“ са њиховом младошћу и да их угрозимо са оружијем које нама буде на располагању.“
„Наша жеља је да на том турниру изгледамо добро и да од самог старта дамо до знања противницима да смо дошли да победимо, не узимајући у обзир ко је са друге стране.“
У половини жреба са Војводином налази се и ФМП, екипа за коју Исаков- Ковачевић истиче да су тренутно најопаснија екипа у региону после Звезде и Партизана. Осим тога клуб из Железника је познат по томе да пружа прилику младим перспективним тренерима, па се клупа у Железнику као и она у хали Ранко Жеравица сматра за својеврсни „поклон добродошлице“ младим тренерима у АБА лиги.
Тренер Војводине не крије да логичан пут младог тренера у Србији, води ка једном од ова два београдска клуба.
„Ја мислим да је то пут. Ја бих волео прво да нешто освојим са Војводином, да се регулишу финансије, пронађе генерални спонзор и уложи у први тим. Уколико се остварим кроз Војводину и она кроз мене, те остваримо зацртане циљеве – улазак у АБА 2 лигу, а можда и АБА 1, логичан сплет околности води ка Београду, то јест ка једном од два клуба ФМП-у или Меги.“
Међутим, услед низа добрих резултата, деси се да позивница са самог врха дође прилично рано, што ствара додатни притисак за младе трене. Оваква понуда иако јесте најпримамљивија, може лако да одведе младог тренера у суноврат.
„Таква понуда се не одбија, јер немате гаранцију да ћете добити шансу да водите Звезду или Партизан и то у Евролиги. Међутим, притисак остваривања резултата у Звезди и Партизану увек постоји, и то су системи који неће трпети младог тренера уколико се не бележе очекивани резултати.“
Дотакао се Исаков-Ковачевић и недавног примера Владе Јовановића, који је почетни део сезоне провео на клупи КК Црвене звезде.
„Владану Јовановићу се једноставно неке ствари нису поклопиле, ни у једном моменту није имао комплетну екипу. Веома битан фактор у овом послу је и срећа, да имате главне играче на располагању како би забележили планирани резултат.“
Неке младе тренере неостварене амбиције са великим клубовима спутају у даљој каријери. Међутим, постоје они које таква искуства мотивишу. Један од њих јесте и Душан Алимпијевић, прошлогодишњи тренер сезоне у Еврокупу са турском Бурсом, бивши тренер Зевзде, али и Војводине.
„Алимпијевић је и тада показао да је изузетно добар тренер, али Звезда је те године имала веома ограничен буџет, што се тек недавно сазнало. Он је сада у Бурси бог. Ради квалитетно и убеђен сам да се лепо осећа у тој средини. Он ће сигурно у својој каријери да води евролигашки тим, само је питање тренутка.“
Осим по тренерском успону, Кошаркашка лига Србије позната је и као развојна лига за младе играче. Ипак претходних неколико година сведоци смо тога да се све мање поверења пружа младим играчима, зарад резултатских аспирација, што за последицу има стагнацију у производњи врхунских кошаркаша.
„Моје мишљење је да се српска кошарка налази у одређеном проблему. Ген ове земље је везан за кошарку, иако је фудбал најисплативији спорт. База се смањила, али Србија још има талентоване деце, али да би се тај таленат преточио у озбиљан квалитет, неопходан је рад, а самим тим и време. Такође, центри који развијају младе играче морају да добију највећу могућу подршку, јер су они база, а не дно.“
„Ја сам увек за српске играче, као и за младе играче, али је изузетно тешко бити тренер стваралац и тренер који постиже резултате. Такође је изузетно важно да млади кошаркаши имају поред себе у тиму пример у искуснијим играчима.“
Доласком Николе Топића у ОКК Београд, КЛС је добила још једног изузетно талентованог младог кошаркаша. Самим тим се поставља питање – да ли је Војводина примамљива дестинација за младе таленте који сазревају за нејвећи ниво?
„Нажалост Војводина тренутно нема приоритет бирања, јер играмо само КЛС. Штета је што је Топић који је Новосађанин завршио у ОКК Београду. Такав играч би сада Војводини донео потребну превагу, а много би му значило и за његов лични развој.“
„Он ће сигурно да буде носилац репрезентације у будућности, има невероватан преглед игре за његов узраст и моје мишљење је да је он бољи него што је био један Васа Мицић у његовим годинама.“
Устаљена формула за инстант успех у Европи се све више примењује и на нашим просторима. Стрпљив приступ при развијању домаћих играча, замењен је брзинским гомилањем странаца.
„Странци гледају Србију као неку пролазну станицу, где ће набацити статистику и ићи даље и то је веома опасно за српску кошарку јер заузимају место неком домаћем играчу.“
„Узмимо пример наших кошаркаша и тренера у иностранству. Ти као странац мораш да будеш дупло бољи у односу на домаћег играча да заслужиш исти третман, а ми им овде олако дајемо нешто што нису заслужили.“
„Наравно резултат, амбиција и циљ диктирају појачања. Мој лични став је да сам увек за домаћег играча пре него за странца. Уколико странац буде долазио у клуб који ја будем тренирао, он мора да одскаче квалитетом и да донесе превагу у игри, али да буде и у служби развијања домаћих младих играча.“
Војводина је у првих шест овосезонских утакмица на Спенсу уписала максималан учинак. Знамо колику улогу предност домаћег терена игра на најевћим кошаркашким позорницама у Европи, да ли се она осети и у Новом Саду?
„Новосађани су ове године осетили да се нешто дешава у клубу и почели су поново да долазе на утакмице. Ми покушавамо да наведемо публику да се индентификује са екипом, која ће сваки пут када изађе на терен да заслужи то што су навијачи тај дан дошли да их бодре.“
„Имали смо привилегију да наши најватренији навијачи дођу на утакмицу против Слоге из Краљева. Ми смо ту утакмицу, у којој смо шутирали око 20 одсто из игре, ношени енергијом са трибина, успели да победимо. Вођени њиховим навијањем ухватили смо 51 скок, борбеном одбраном спустили противнике на 70 поена и победили 9 разлике.“
„Од тада играчи сваки пут када дођу у салу стидљиво очекују да ће се наши најватренији навијачи појавити. Овим путем их позивам да дођу, јер и 50 навијача на Спенсу могу да окрену све – енергију, судијски критеријум… И то онда постаје врућ домаћи терен.“
„Војводина се сада налази у повољној ситуацији. Имамо Жељка Ребрачу, који је бренд сам по себи, имамо Нови Сад као град који воли кошарку, Беслаћа који ће бити на ширем списку репрезентације Србије, Марјановића који ће наступити у кадетској репрезентацији Србије, овакве ствари дуго времена нису биле присутне у новосадској кошарци.“
Ново име на ширем списку репрезентације Србије Душан Беслаћ, игра изузетно у дресу Војводине и један је од најбољих домаћих играча у Кошаркашкој лиги Србије ове сезоне.
„У моменту када смо га препознали играо је у Динамику већ своју четврту сезону, где је стао са развојем, а клуб га није видео у својим плановима. Ми смо ту ситуацију искористили, потписали четворогодишњи уговор са играчем који није имао јасан пут, вратили га на тај пут и сада клуб и он заједно профитирају из овог односа.“
Будући да се већина повређених играча Војводине вратила у тренажни процес, прилика је да екипа Исаков-Коваћевића настави са добрим партијама. Мотивацијe и жеље у новосадској екипи има на претек, али потребно је поставити реалне циљеве за наставак сезоне.
„Моја лична жеља је да победимо сваку утакмицу и освојимо све, али реалност је нешто друго. Био би задовољан да повратимо игру коју смо показали на гостовању Тамишу и Динамику, то јесте да повратимо дефанзивни индентитет и брзу транзицију. Уколико будемо изгледали добро резултати ће доћи, већ смо пребацили шта смо примарно зацртали.“
„Не бих везивао амбицију за резултат, већ за Новосађане који дођу на Спенс, јер су чули да је дошао Ребрача, да има ту и неки млади тренер, да има један Беслаћ који је у репрезентацији Србије, као и читав тим момака који се бори за сваку лопту… Да дођу, да имају шта да виде и да пожеле да се врате.“
Аутор: Константин Млађеновић
Drama na Spensu pripala Novosađanima: Veliki preokret Vojvodine protiv Metalca
Преузмите андроид апликацију.