Жене у Србији тек у четрдесетим постају предузетнице, што значи да каскају за светом читаву деценију, јер процене показују да је најбоље време за покретање сопственог бизниса баш у трећој деценији.
У тим годинама већа је спремност да се учи, ризикује и напредује, иако постоји уврежено мишљење да предузетништво ипак није за свакога, будући да су поједина истраживања показала да је у просеку сваки трећи мушкарац у Србији успео у својој пословној намери, док је то случај са сваком десетом женом.
Анализе потврђују и да су посебно угрожене баш жене предузетнице, јер од укупног броја малих и средњих предузећа у Србији тек трећину чине женска предузећа. Обашка то што је мотивација за улазак у предузетништво најчешће одређена економском нуждом, односно слабим шансама да се на други начин дође до посла. Оне које се одваже на такав корак највише отворају фирме у ИТ сектору, области угоститељства, затим предузећа за консултантске активности, као и фризерске и козметичке салоне.
Како би пружила системску подршку женском предузетништву и развоју бизниса, а тиме подстакла и јачање предузетништва, малих и средњих предузећа, Влада Србије усвојила је Уредбу о утврђивању програма подстицања развоја предузетништва кроз финансијску подршку за женско предузетништво у 2023. Програм представља комбинацију бесповратних средстава из буџета и повољних кредита Фонда за развој.
„Опредељена средства сада су шест пута већа него раније, с обзиром на то да је претходним конкурсом за програм за жене и младе било опредељено 100 милиона динара. Сада је само за женско предузетништво издвојено 600 милиона. Јавни позив за подстицање развоја женског предузетништва биће расписан у наредних месец дана“ најавио је министар финансија Синиша Мали.
Подсетио је да је број одобрених захтева за предузетнице у 2021. био 74, у 2022 – 64, а ове године се очекује да буде одобрено 250 захтева.
Према подацима Агенције за привредне регистре из марта ове године, од 300.250 регистрованих предузетника, више од трећине су жене, док код привредних друштава четвртину чине жене које су регистроване као оснивач, односно власник удела и директор. Удео дама остао је исти, као и претходне, и 2021. године, али је незнатно увећан у односу на 2020. и сада износи 33,50 одсто, док је 66,30 процената предузетника мушког рода.
Najplaćeniji programeri, junski prosek veći od 260.000 dinara
Преузмите андроид апликацију.